Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Gaziantep İhracatta Artışa Geçti

02.11.2015 Pts, 14:00

Gaziantep İhracatta Artışa Geçti

Reklam

Gaziantep’ten bu yılın ekim ayında gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı ayına göre 4,8 artarak 596 milyon 188 bin dolara yükseldi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, ekim ayı ihracat verilerine ilişkin, geçen ay sert düşen ihracatın ekim ayında artmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Eylülde bir takım sıkıntılardan dolayı ihracatta düşüş yaşandığını vurgulayan Bartık, ekim ayında ihracatın artışa geçtiğini belirtti. 2014 yılının ekim ayında ihracatın 569 milyon 123 bin dolar olduğunu hatırlatan Bartık, bu yılın ekim ayında ihracatın 596 milyon 188 bin dolar olduğunu ifade etti. Bartık, geçen ay yaşanan düşüşü bu ay ki artışla telafi ettiklerine dikkati çekerek, sıranın büyümeye geldiğini vurguladı. Seçimin ardından hükumetin kurulmasıyla daha rahat hedef belirlene bileceğinin altını çizen Bartık, bu yılın iki seçimle geçirildiğini belirterek, artık seçimi düşünmek bile istemediklerini kaydetti. Hedeflere el birliğiyle daha hızlı ulaşabileceklerini söyleyen Bartık, “Birlikten güç doğacağını iyi biliyoruz. Ortak paydamız Türkiye olduğu sürece bu birlikteliğimiz artarak devam edecektir. Buna inancım sonsuzdur. İş dünyası yeni hükümetten yeni hikayelerin yazılması için destek bekliyor. İş alemi bunun için çalışıyor, yeni hükümetin de buna yol açmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“EKİM AYINDA 5’NCİLİĞE YÜKSELDİK”

Bartık, en fazla ihracat yapan il sıralamasında Ekim ayında değişim olduğunu söyledi. Hatay’ın Ekimde 11’nci sıraya gerilediğini, bu ilin yerine yüzde 63,4 artışla Trabzon’un geldiğini anlatan Bartık, “En fazla ihracat yapan ilk 10 şehrimize bakıldığımda Trabzon’un ihracatı yüzde 63,4, Bursa’nın yüzde 10,7, Sakarya’nın yüzde 7,1, Gaziantep’in yüzde 4,8 ve Manisa’nın yüzde 4,3 artış gösterdi. Trabzon, Karadeniz pazarını iyi değerlendirdi ve ilk 10’a girdi. Biz de Karadeniz üzerinden Rusya ve Orta Asya ülkelerine açılımı hedefliyoruz. Bu güzergahı her platformda dile getiriyoruz. Bu güzergahtaki yol ve tünellerin tamamlanmasıyla Rusya pazarına daha rahat ulaşacağımıza inanıyorum. Daha önce de söylemiştik, Gaziantep’in ihracat sıralamasındaki hedefi ilk etapta 5’nciliktir. Bu hedefimize ağustos ayında ulaşmıştık, geçen ay 6’ncı olmuştuk. Ekim ayında yine Ankara’yı geride bırakarak 5’ncilik koltuğuna oturduk. Ankara 583 milyon 54 bin dolarla 6’ncılığa gerilerken, biz de 569 milyon 123 bin dolarla 5’nciliğe yükseldik. Emeği geçen iş dünyasını kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Bartık, 10 aylık zaman diliminde Gaziantep’ten 5 milyar 181 milyon 244 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini hatırlattı. Genel ihracatta geçen yıla göre 4,3 düşüş yaşandığını vurgulayan Bartık, “Geçen yıl 10 ayda 5 milyar 415 milyon 231 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Yıl içinde yaşanan inişli-çıkışlı ihracat nedeniyle 4,3 düşüş gözlendi. Aylık ihracatımızı artırdık, yıl sonunda genel ihracatımızın da artışa geçeceğine inanıyorum” dedi. Bartık, Gaziantep’in ihracatında yine öncülüğü Irak’ın yaptığını ifade etti. Bartık, bu ülkeye 1 milyar 582 milyon 174 bin dolar ihracat yapıldığını söyledi. Dünyanın yöneldiği pazarlardan İran’a ihracatın artmaya devam ettiğini anlatan Bartık, bu ülkeye de 181 milyon 636 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti. Bartık, iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’ye 337 milyon 40 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Gaziantep’ten, Almanya’ya 132 milyon 183 bin dolar, Birleşik Devletlere de 239 milyon 18 bin dolarlık ihracata imza atıldığını kaydetti.

Bartık, yeni pazar arayışlarının sürdüğünü bunun için çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.