Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Genç yetenekler büyüledi

09.11.2012 Cum, 12:10

Reklam

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü’nün organize ettiği “I. Ulusal Erzurum Klasik Müzik Festivali”nde özellikle genç yeteneklerin sergilediği performans göz doldurdu.
Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 6 Kasım’da başlayan “I. Ulusal Erzurum Klasik Müzik Festivali” nin ilk gününde Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Prof. Cana Gürmen öğrencilerle birlikte bir workshop çalışması gerçekleştirdi.
Kültür Merkezi’nde devam eden “I. Ulusal Erzurum Klasik Müzik Festivali” nin ikinci gününde ise 8-12 yaş arası Genç Yetenekler Dinletesi bölümünde Nil Duru Çil, Melike Yanar, Gül Göktuğ, Yağızalp Kadıoğlu, Mehmet Eralp Özmen, Nur Göktuğ, Hande İka, Lale Adamadze klasik müzikten örnekler sundular. Doç. Dr. Hagigat Muharremova ile Doç. Dr. Naile Mirzazade piyanoda kendilerine eşlik etti.
14-28 Yaş grubu Genç Yetenekler Dinletisi Bölümünde ise Bilal Özdemir, Müge Sak, Ferhat can Büyük, Serkan Yavuz, Ebru Sunar ve Yunus Köse çaldılar.
“I. Ulusal Erzurum Klasik Müzik Festivali” nde Cihat Aşkın ve Canan Gürmen keman ve piyano resitali sundu. Şinasi Çilden, Şebnem Orhan, Murat Gök, Semih Birel, Emrah Lehimler ve Sinan Arıcı Viyolonsel Oda Müziği Konseri verdi. Festivalin kapanış konseriyse “Odlar Yurdundan Anadolu’ya Esintiler” teması altında, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Soprano Farida Mamedova ile piyanoda Doç. Dr. Hagigat Muharremova ve Güler Demirova Györffy’un katkılarıyla gerçekleştirildi.
Resitalde Muharremova ve Demirova Györffy; Strauss, Massenet, Gounod, Rossini, Chopin ve Mozart gibi önemli piyano ustalarının eserlerini müzik severlerle buluşturdu. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Mamedova çeşitli ezgiler seslendirdi.
Düzenlemesini Güzel sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Öğretim Üyeleri Doç. dr. Naile Mirzazade, Doç. Dr. Hakikat Muharremova, Yrd. Doç. Dr. Koray çelenk, Yrd. Doç. Dr. Hasan Tahsin Sümbül, Arş. Gör. Ş. Özer Akçay ve Grafik Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Köksal Bilirdönmez’in yaptığı “I. Ulusal Erzurum Klasik Müzik Festivali”nin kapanış konserini Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samih Diyarbakır, Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen, akademisyenler, öğrenciler ve Erzurum halkı dinledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.