Anasayfa > Ana Manşet, Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler > Gözler bilirkişide

16.07.2014 Çar, 15:56

Reklam

Erzurum’un Aşkale İlçesi’nde 3 Nisan 2012 tarihinde, göletteki elektrik direğinde meydana gelen arızayı gidermek için bindikleri deniz bisikletinin alabora olmasıyla 5 TEDAŞ görevlisinin ölümüyle ilgili açılan davanın 6’inci duruşması görüldü. Mahkeme, olay yerine gelen kurtarma ekipleri ve sanıkların kusur oranının belirlenmesi yönünden bilirkişi raporu istenmesine karar verdi.

İSTANUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİLİRKİŞİ RAPORU İSTENDİ

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 6’ncı çelse duruşmada mahkeme heyeti, olayın meydana geldiği gün kurtarma ekipleri ile birlikte olayda kurum sanıklarının ihmali ve kusurlarının bulunup bulanmadığı yönünden İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat ve Elektrik Bölümü’nden ‘bilirkişi raporu’ istedi.

5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ
Erzurum- Bayburt karayolu üzerindeki Karasu-2 HES’in göletinden geçen enerji nakil hattındaki arızayı onarmak için 5 işçi, 3 Nisan 2012 günü, deniz bisikleti ile tamir için yola çıktı. Buzla kaplı gölette deniz bisikletinin alabora olması sonucu suya düşen Mustafa Arifoğulları (56), Feridun Öztürk (39), Rıdvan Takım (35), Şahin Baykal (24), Ahmet Sait Turan (21) kurtarılmadığı için öldü.

TAKSİRLE ÖLDÜRMEKTEN YARGILANIYORLAR

Aşkale’de 5 işçinin ölümüne neden olan kaza ile ilgili  olarak iki bilirkişi raporu hazırlandı. Raporlarda, Aras Elektrik şirketi İl Müdürü Ziya Özpeker, İşletme, Bakım Müdürü Tuncer Yeşilyurt, Personel müdürlüğüne olay günü vekaleten bakan Şahin Torun, özel Temel elektrik şirketinin sahibi Fehmi Temel, mühendis Nurullah Gülmüş, İdeal Enerji şirketinde proje müdürü Ahmet Duran Kürkcü ölüm olayında kusurlu bulunmuş, sanıklar hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde  ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 3-15 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.