Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Güneş Vakfı, Yazgan’ı andı

01.12.2012 Cts, 12:01

Reklam

EMRAH AKKAYA
ERZURUM (İHA) –

 

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan, Güneş Vakfı’nca düzenlenen programla anıldı.
Güneş Vakfı Merkezinde düzenlenen programda Güneş Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, slayt eşliğinde Prof. Dr. Turan Yazgan’ı anlattı.
Programa ilgi oldukça yoğundu. Prof. Dr. Alparslan Ceylan yaptığı sunumda “Prof. Dr. Turan Yazgan hocamız çok değerli örnek bir insandı. Türk devletlerinde birçok hizmette bulunup oradaki vatandaşlarımızın hakkını savunmaya çalıştı. Yazgan hoca o ülkelerde okullar açılmasını sağlayarak Türk gençlerinin ücretsiz eğitim görmesini sağladı. Ayrıca Yazgan hoca “Türk Dünyası” kavramını kullanan ilk kişidir. Biz de Yazgan hocamızı asla unutmayacağız. Düzenleyeceğimiz programlarla Yazgan hocayı her yer de anacağız ve yaptıklarını gençlere duyuracağız” dedi.
TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK BİLGESİ
Prof. Dr. Ceylan, Türk dünyası kavramını ilk kullanan, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın kurucusu, hayatını Türk Dünyasına adayan, son anına kadar Türk dünyası için yaşayan, çalışan, düşünen, yüreği Türk dünyası, Türk dünyası diye çarpan; akıl, gönül ve dava adamı, Türk dünyasının bilicisi, Türk dünyasının boy boylayıcısı, soy soylayıcısı, Türk dünyasının ad koyucusu, yaşayan son Korkut Atası, Türk dünyasının aksakalısı olarak tanımladığı Prof. Dr. Turan Yazgan’ın ölümünün Türk dünyası için önemli bir kayıp olduğunu dile getirdi.
1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğan Prof. Dr. Yazgan’ın hayatını anlatan Prof. Dr. Ceylan, “1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı. İmar ve İskân Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı. 1963 yılında İtalya’ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.
1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967’de “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İşgücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi” adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971’de “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu. 1979’da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim Dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında üniversiteden emekliye ayrıldı. 1980 yılında kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürüttü. Türkiye’de ve Türk Dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200’den fazla plaketle ödüllendirildi. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları bulunmaktadır” dedi.
GÜNEŞ VAKFI’NIN FİKİR ÖNDERLERİNDEN BİRİYDİ
Bütün hayatını Türk Dünyasının birliğine, dirliğine ve geleceğine adayan Turan Yazgan’ın Güneş Vakfı’nın fikir önderlerinden biri olduğunu anlatan Prof. Dr. Ceylan, daha sonra şunları kaydetti;
“Büyük fikir ve düşünce adamı olan Turan Hocanın kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Türk Dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. Zira Bu vakıf sayesinde Anadolu Türklüğü anayurttaki soydaşlarımızdan ve onların sıkıntılarından haberdar olmuş, bununla birlikte bu vakıf sayesinde, Türkistan Türklüğü ile Anadolu Türklüğü aynı kader birliğinin yolunu tutmaya başlamıştır. 1980’lerde daha Türkiye’de stratejik kurum ve kuruluşlar yaygınlaşmadan, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, bu manada Türkiye’nin büyük bir düşünce boşluğunu doldurmuştur. Türk Dünyası’nın büyük bilgesi Rahmetli Turan Hocanın kurmuş olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, adeta günümüzde bütün Türklerin bilgi deposu haline gelmiştir. Türk Dünyasının karşı karşıya bulunduğu sosyal, siyasi, ekonomik ve stratejik sorunlara vakıf aydınları çok önemli çözüm önerileri getirmişlerdir. Biz de Erzurum’da kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olarak, Turan Hoca’nın rehberliğinde Erzurum’da Türk Dünyası’nı buluşturmaya gayret ettik. Yaklaşık 15 yılı aşkın bir süredir Erzurum’u Türk Dünyası’nın kültürel ve ekonomik merkezi yapmak için çeşitli faaliyetler ve organizasyonlar düzenledik. Güneş Vakfı ve gençlik kolları olarak İstanbul’da çeşitli paneller ve konferanslar tertipledik ve Türk Dünyası’nın sorunlarına birlikte çözüm arayışlarında bulunduk. Bütün bu çalışmaları yaparken Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ve onun sayın başkanı Turan Hocamız, manevi desteğini bizden hiç esirgememiştir. Vakfımızı ziyarete geldiğinde, Güneş Vakfı’nın Türk Dünyasına yönelik çalışmalarından fazlasıyla memnun olmuş adeta yüreği kabarmıştır. Stratejik bakımdan büyük bir öneme sahip olan Erzurum’da Türk Dünyasına yönelik bir vakfın olması, Turan hoca’yı ziyadesiyle memnun etmiş kendi deyimiyle “bu mücadelede yalnız değilmişiz.” İfadesini kullanmıştır. Bu nedenle, Güneş Vakfı yönetimi ve başkanı olarak görevimiz, onun Türk Dünyası’nın geleceği konusunda açmış olduğu yolda yürümek ve çalışmak en büyük dileğimizdir. İnanıyoruz ki onun fikir ve düşünceleri, inanmış Türk milliyetçisi gençler sayesinde bir gün muhakkak gerçek olacaktır. Kurmuş olduğu vakıf, üniversite ve diğer eğitim kurumları sayesinde, Türk Dünyasında seçkin bir yer edinmiş Turan Hocamız, Güneş Vakfı’nın Türk Dünyası’na açılmasında ve kültürel bağlarının geliştirilmesinde rehberlik etmiştir. Bu nedenle Güneş Vakfı olarak, misyon ve vizyonumuzun oluşmasında çok önemli payı bulunan sayın hocamıza minnettarlığımızı bildirir, mekanının cennet olmasını temenni ederiz. Allah rahmet eylesin.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.