Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Gürcüler, hasarlı yardım uçağını Erzurum’da unuttu

23.08.2012 Per, 3:54

Reklam

Geçen yıl Van’da meydana gelen deprem sonrasında, depremzedelere ulaştırılmak üzere yardım malzemesi taşıyan Gürcistan Devlet Havayolları’na ait kargo uçağına Erzurum Havalimanı apronunda Kırgızistan’a ait uçağın çarpması sonucu hasar oluştu. Kokpit kısmında ağır hasar oluşan Gürcistan uçağı 10 aydır, Erzurum Havalimanı’nda kendisine sahip çıkılacağı günü bekliyor.

 

Yardım için gelen uçak yardıma muhtaç oldu. Van depremi sonrasında Gürcistan, Erzurum’da konuşlu bulunan kriz yardım merkezine bir uçak dolusu yardım malzemesi gönderdi. Gürcistan yardım uçağı aprondayken, Kırgızistan’a ait yardım uçağı manevra yaparken kanat kısmıyla Gürcistan’a ait yardım uçağının kokpit kısmına çarptı. Kokpit kısmında meydana gelen ağır hasar sonrasında, Gürcistanlı pilot ve uçak teknik ekibi başka bir uçakla ülkelerine döndü.

 

 

 

Erzurum Havalimanı’nda 10 aydır bekletilen ve Gürcü yetkililerin sahip çıkmadığı uçak, apronda tamir edilip, ülkesine dönüş yapacağı günü bekliyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, sigorta şirketleri ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden Erzurum’a gelen ekspertiz uzmanlar hasarlı uçak hakkında rapor tuttu. Erzurum Valiliği, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne resmi yazı ile müracaatta bulunarak hasarlı uçağın teslim alınmasını ya da tamir edilerek ülkesine dönmesini talep etti. Ancak Gürcistanlı diplomatlar Erzurum Valiliği’nin talebine olumlu ya da olumsuz geri bildirimde bulunmadı.

 

 

 

Uluslararası amaçlı olduğu için Gürcistan kargo uçağından, Devlet Hava Meydan İşletmeleri, konma, konaklama ve aydınlatma ücreti alamıyor. Normal şartlarda hasarlı uçağın apronda bulunduğu her gün için Devlet Hava Meydan İşletmeleri’ne 200 dolar ücret ödemesi gerekiyor. Erzurum Valiliği yetkilileri 3 milyon euro değerindeki uçağın kokpit kısmındaki hasarın 2 milyon euro tutarında olması nedeniyle Gürcistan’ın hasarlı uçağı kaderine terk ettiğini ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.