Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Hain teröristten şok itiraf

16.11.2012 Cum, 17:53

Reklam

Erzurum’un Hınıs İlçesi’nde 07 Eylül 2011 günü altı terörist grupla birlikte kamyonetin kasasında el bombalı ve otomatik silahlarlı saldırıyı gerçekleştiren ve iki polis memurunun hafif yaralandığı eylem olayı ile ilgili yakalanan PKK’lı ‘Mazlum’ kod Mazlum Alan’ın itirafları, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede geniş yer verildi.

 

Diyarbakır nüfusuna kayıtlı ‘Mazlum’ kod Mazlum Alan’ın Erzurum Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde müebbet hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. PKK’lı terörist, “Astım hastasıyım, konuşmayacağım” dedi.

 

ARICININ EL VE AYAKLARINI BAĞLAYARAK KAMYONETİ GASP ETMİŞLER…

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, Arıcılık yapan Ertuğrul Öztürk’ün 52 ED 449 plakalı kamyoneti silah zoruyla gasp eden ‘Mahir’ kod Haşim Kaya, ‘Rumet’ kod Mehmet Akçakoca, ‘Zinnar’ kod Ali Akbaş, ‘Hakkı’ Kod Cihan Duman ve ‘Mazlum’ kod Mazlum Alan ile birlikte eyleme girdikleri tespit edildiğine yer verildi. İddianamede PKK’lı teröristlerden ‘Mahir’ kod Haşim Kaya, ‘Rumet’ kod Mehmet Akçakoca, ‘Zinnar’ kod Ali Akbaş, ‘Hakkı’ Kod Cihan Duman’ın çatışmalarda öldürülmesi ile dava dosyasından düşürüldü.

 

“HAREKET EDERSEN, ÖLDÜRÜLECEKSİN” TEHDİTİ…

Eylem planına göre ‘Rumet’ kod Mehmet Akçakoca’ya, ‘Aracını sen kullanacaksın, ya de seni öldüreceğim’ tehdidi üzerine ‘Muzlum’ kod Mazlum Alan’ın aracı kullanarak İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelerek yaklaşık 20-25 metre mesafeden otomatik kaleşnikof marka silah ve el bombaları ile ateş ederek eylemi gerçekleştirdiklerini itiraf etti. Eylem sırasında kamyonette bulunan PKK’lı Mehmet Akçakoca, geçimini arıcılık yaparak sağlayan Ertuğrul Ö.’ü göstererek,”Bizi burada bekleyeceksin hareket edersen öldürüleceksin’ tehdidinde bulundu. ‘Rumet’ kod Mehmet Akçakoca, ‘Sorej’ kod Sait Tiryaki, ‘Ahmet’ kod ramazan Özmaskan ile birlikte Rus yapımı el bombasını attıktan sonra, otomatik silahlarla saldırı eylemini 2.5 dakika içinde gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

 

“ÖRGÜTE BDP İLÇE TEŞKİLATINDA KATILMAYA KARAR VERDİM”İTİRAFI…

Diyarbakır’da yakalanan PKK’lı ‘Mazlum’ kod Mazlum Alan,”2011 yılı içinde ailevi sorunlarım nedeniyle BDP’nin Bağlar İlçe Teşkilatına giderek burada Harun Akkul ile tanıştım. Burada kırsala katılmak istediğimi belirttim. Beni alıp Kendal bölgesindeki örgütün kamp alanına götürdüler. Kırsala katıldığımda kod ismimin ne olduğunu sorunca ben de ‘mazlum’ olarak kalmasını istedim. Garzan bölgesinde bir hafta silahlı eğitim gördüm” dedi.

 

“HEDEFİMİZ POLİS KARAKOLUYDU” İTİRAFI…

Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede eylem planını itiraf eden Mazlum’ kod Mazlum Alan, şu itiraflarda bulundu.

“Hınıs İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı eylemini grup sorumlusu Rumet’ kod Mehmet Akçakoca tarafından verildi. Hedefimiz polis karakolu ile özel hareket timlerine yönelikti. Asıl hedefimiz özel hareket timlerine yönelikti, saldırı esnasında karakoldaki polisleri yanıltıp yardıma gitmelerine engel olmak içindi.

 

PİKAB SAHİBİ,”BENİ BURADA BAĞLAMAYIN AYILAR YER”…

Kamyoneti gasp edilen Ertuğrul Ö.’nün PKK’lı teröristler ile arasında geçen konuşmada iddianamede yer aldı. Ertuğrul Ö.’nün , ‘Beni bağlarsanız burada ayılır bizi parçalar, yer’ şeklindeki ifadelere de yer verildi.

 

“PİKABIN KASASINDAN AŞAĞI ATLAYARAK, BİNAYA SIKTIK”…

‘Rumet’ ve ‘Haki’ keşiften döndükten sonra, bize sivil elbiseleri getirdiler. İsmini bilmediğim bir köyün yakınlarında piknik alanına benzer bir yerde geceyi geçirdik. Oralarda bir kamyonetin bulunduğunu Haki söylemişti. Bu bölgede çalışan arıcıyı tanımıyordu. Biz de silahlı olarak araç sahibinin yanına giderek pikaba bindik. Bu eylemden araç sahibinin haberi yoktu. Zinnar araç sahibini el ve ayaklarını bağladı. Haki ise ‘hastamız var pikabı o yüzden alıyoruz’ dedi. Araç sahibi, ‘Beni bağlarsanız burada ayılır bizi parçalar, yer’ diye yalvardı.

 

Kendal ile Haki isimli örgüt elemanları özel hareket timlerinin bulunduğu bölgede aşağı atladı. Biz devam ettik 100-150 metre kadar arnaç durdu. Araç sahibinin kaçma şüphesi olduğu için aracı kendimizin kullanma gerektiğini hissettik. ‘Rumet’ bana ‘Sen binaya sık’ ben diğer arkadaşlar kasadan aşağı atlayarak binaya otomatik silahlarla ateş etmeye başladık. Bu sırada polislerde bize karşılık verdi. Zinnar koş diye bağırdı bana, Ben pikabın kasasına çıktım. Arkamdan Kendal , Zinnar, Bahos geldi. Rumet de pikaba bindi. Çatışma sırasında ‘Hendal’ ve ‘Haki’ ateş ederek pikabın yanına geldiler. İkisi de yaralandı. Bindikten sonra olay yerinden kaçtık. Bu esnada aracı kırsalda terk ettikten sonra kaçtık.

 

MUEBBET HAPİS İSTEMİYLE YARGILANMASINA BAŞLANDI…

Erzurum Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu gün görülen ilk çelse duruşmada GümüşhaneCezaevi’nden getirilen ‘mazlum’ kod Mazlum Alan hakkında “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak, Silahlı Yağma, Öldürmeye Teşebbüs’, ‘Kişiyi Hürriyetten Yoksun Kılma ve Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak kullanılması’ suçlarından muebbet ve 30 yıla kadir hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.
“ASTIM HASTASIYIM, İFADE VERMEYECEĞİM” DEDİ…

Duruşmada, “Ben astım hastasıyım şu anda ifade veremeyeceğim’ diyen Mazlum Alan’ın Avukatı Muşir Delidum ise, müvekkilinin akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini talep etti. Mahkeme, ifade vermeyen Mazlum Alan’ın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine kararvererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.