Anasayfa > İz Bırakanlar > Haluk Kırcı

01.11.2013 Cum, 23:05

Reklam

 

O, Narmanlı Mahallesi’nin ele avuca sığmaz; Sıvırcık Mahallesi ile kavgada elinde tahta kılıçla en önde koşan gözü pek çocuğuydu…

 

13 yaşındayken kaybettiği Hafize ananın 40 gün yasını tutan bir kuralcı.

 

Komşu kızını gözetleyen arkadaşı Cihat’ı tokatlamaktan çekinmeyen  bir gelenekci.

 

Cebindeki parayı bölüşecek kadar mertti.

 

Farklıydı Haluk...

 

Herkesin yaptığını yapmaz,

 

papel, aşık, çınçın bilmezdi…

 

Güvenirliği sayesinde daha çocuk denecek yaşta, Erzurum

 

Fuarı’nda bir işyerinin sorumluluğuna getirilmişti.

 

Bir gün, üniversiteyi kazandı.

Sonra;

 

Bir dönemin sorumluluğu,   sırtına yüklendi…
Bir cinayet makinesi olarak gösterilen Haluk Kırcı,1958 yılında Erzurum’da doğdu. Yüksek tahsil yapmak için gittiği Ankara’da o yılların gerçeklerinden olan şiddet olayları içinde taraf olarak yer aldı.

1980 askeri darbesinden sonra yakalandı ve 9 Ekim 1978 günü Bahçelievler’de 7 TİP’linin öldürülme eylemlerinin sanığı olarak askeri mahkemece 7 ayrı idam cezasına çarptırıldı. 10 yıl ceza-evinde kaldıktan sonra 1991 yılında İnfaz Kanu’ndan yararlanarak serbest bırakıldı. Aynı yıl dönemin Adalet Bakanı Seyfi Oktay,Kırcı’nın her idam cezası için 10 yıl cezaevinde kalması gerektiğini belirterek mahkemeye başvurması üzerine hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarıldı. Bir süre kaçak gezen Kırcı, 1999 yılında yakalandı.

8 Şubat 1999’da İstanbul DGM’de yargılanmaya başladı. 6 Mart 2000 tarihli duruşmada 115 sayfalık savunmasını okumaya çalışan Kırcı, dava arkadaşı Çatlı‘nın da suçsuzluğunu ispatlamaya çalıştı.

Halen Ödemiş Cezaevi’nde tutulan Kırcı’nın yayınlanmış, Genç Arkadaş, Kalemimi Asamazlar, Zamanı Süzerken, Donmuş Zaman Manzaraları, Bırak Eşkıya Bellesinler, Kurt Duruşu ve Çapraz Biçildi İsyanlarım eserleri bulunuyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.