Anasayfa > Yazar > Hele Şükür Andımız(!) Kalktı

01.10.2013 Sal, 8:56

Hele  Şükür Andımız(!) Kalktı

Reklam

Birkaç aydır sıkça adını duyduğumuz hatta muhatap olanların onla yatıp onla kalktığı demokrasi paketi çok şükür dün görücüye çıktı. Kapsam olarak daha geniş maddeler beklerken sandığım gibi pek büyük şeyler çıkmadı. Bana göre yine paketin içeriğinden çok Başbakan’ın konuşması daha etkileyici oldu diyebilirim.

 

Neyse ben mevzunun asıl daha cafcaflı kısmındayım. Demokrasi paketi ile bir diktadan başka bir diktaya ithal edilmiş ‘’ ANDIMIZ ‘’ denen değişik yemin ya da marş ‘’ ÇOK ŞÜKÜR’’  kaldırıldı.

 

 

‘’Boyalı Gündemleri’’ çok seven bir millet olarak da kamusal alanda türban serbestliğinden, seçim barajından çok  ‘’Andımızın’’ kaldırılmasına kafayı taktık ve tartışıyoruz.

 

 

 

Akp’nin 12 yılda en doğru işlerini say deseniz inanın ki başa bu işi koyarım.

Birilerinin egolarının kâğıda yansıtılmış dayatmasından başka bir şey olmayan bu metnin kaldırılması ile bundan sonra çocuklar güneş, kar, kıyamet demeden her sabah savaşa gider gibi sırtlarında çantaları ile ‘’çeşit çeşit ’’ hocaların bağırış çağırışları arasında papağanlaştırılamayacaklar. Kimlikleri yüzünden çocuklarımız ayrışmayacak.

 

 

 

Çok doğru düzgün eğitim ve öğretim veriyormuşuz gibi bir de andımız gibi ironik hatta tabir-i caizse hilkat garibesi bir metinle çocuklarımız bunaltılmayacak. ( Bayram tatillerimiz 10’ar günden aşağı değilken, her günümüz kavgayla geçerken, küfür diz boyu iken, taciz-tecavüz sıradanlaşmışken sözlerini aklınıza getirin anlarsınız doğru, çalışkan, terbiyeli arkadaşlarım)

 

 

İlkokula başladığım günden beri merak etmişimdir bu andımız neye yarar?

Bir hatıra ile buraya bir not düşeyim belki neye yaradığına işaret olur. İnönü ilköğretim okulu’nda okurken bir arkadaşım (üçüncü sınıftı galiba) andımızı ezberlemedi diye müdür yardımcısı tarafından güzelce bir dövülmüş peşine de yine müdür yardımcısı ve öğretmeni tarafından hain ilan edilmişti. Evet, düşünebiliyor musunuz ortalama 10 yaşlarında bir çocuk özenti bir metin yüzünden hain ilan edilmiş ve dövülmüştü. Okulda andımızı okuyan ‘’şanslı’’ çocuklardan biri olarak ben o günden sonra bir daha andımızı okumak için sıraların önüne çıkmadım. En son çıktığımda da tepkimi koymuş ve üçüncü satırdan itibaren güya unuttuğumu söylemiştim. ( Yazar burada müdür yardımcısının eşinin öğrencisi olduğu için dayak yememiş gibi yapmaktadır.) 

 

 

 

Başka bir yerde okudum ve çok güldüm, sabahçı-öğleci gruplarında öğleciler andımızı okurken koşuşturanları güya öğretmen adı verilen zat ‘’ andımız okunurken koşuşturmaya utanmıyor musunuz’’ diyerek bir güzel pataklamış. Çocuğun tek cevabı ise ‘’ Ama o öğlecilerin andı’’ olmuş.

 

 

 

Çok şükür ki bundan sonra başka biri andımız yüzünden dayak yemeyecek.

Çok şükür ki bundan sonra çocuklarımız varlığını birilerine hediye etmeyecek.

Belki de şu basit, sıradan bir adım ile bambaşka yeni bir nesilin tohumları atılacak.

 

 

Söyleyecek daha çok şeyim var fakat yazıyı daha fazla uzatıp kimseyi ne kırmak ne de kızdırmak niyetindeyim.  Türk olmamdan sonuna kadar gurur duymuşumdur fakat bunu hiçbir zaman herhangi bir ırk ya da etnik kökene üstünlük olarak görmedim.  Belki bu yazıdan sonra atıp tutacaklar olacaktır onlara da cevabımı peşinen vereyim, Benim Türklüğümün yanında sizin Türklüğünüz diz çöker, özür diler.(Nihat Doğan mod on-off)

 

 

 

Böylesine basit, şovenizmden, doksan yıllık çürümüş Kemalist ideolojinin savunmasından başka bir işe yaramayan bir metni savunmanın hiçbir makul yanı yoktur. Andımız popüler tabirle ‘’ucube’’ bir metinden başka bir şey değildir. ( Zavallı çocukların bir Hitler selamı çakmadığı kalmıştı zaten)

 

 

Şu da unutulmamalıdır ki, Andımız kaldırıldı diye ne Türklüğümüzden olduk ne de çok Demokratik bir toplum olduk. Sadece demokrasi paketi gırgırının en gösterişli mevzusu oldu ya da göz boyayıcısı.

Son olarak da Andımız’ın kaldırılmasına karşı çıkanlara da ne diyeyim, Allahtan akıl fikir diliyorum. Böyle Antlarla Türk olunmaz.

 

 

( Bir dahaki yazıya artık demokrasi paketinin göster ama elletme fikrinin bir ürünü olduğunu yazarım )

Bir de Çok istiyorsanız alın size yeni andımız;

‘’ Ben sadece bir insanım,

Doğrularım da var yanlışlarım da.

Kendim için, ailem için, vatanım ve milletim için çalışırım.

İlkem eşitlik, kardeşlik, barış, demokrasi, özgürlük ve insan haklarıdır.

Ey aziz milletim, ey memleketimin insanları!

Geçmişten aldığım bu aziz mirası daha da yükselteceğime and içerim.

Varlığım tüm insanlığın varlığına katkı olsun.

Ne mutlu İnsanım diyene! ‘’

İYİ DERSLER ARKADAŞLAR …

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Ali

Akp’nin yapıp yapabileceği en güzel şeydi onu da yaptılar sonunda.Bakalım bozuk saat ikinci kez nerede doğruyu gösterecek. Tebrikler kardeş çok güzel bir yazı olmuş ama ne hikmet kimse hala burada yazıyı anlamayıpta tepki vermemiş. Yoksa paket işe mi yaradı?

01.10.2013, 12:00