Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > “Hemşireler taciz ve şiddete maruz kalıyor”

14.05.2013 Sal, 9:28

“Hemşireler taciz ve şiddete maruz kalıyor”

Reklam

Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, hemşirelerin şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kamu çalışanları olduğunu belirterek, hükümetin gerekli tedbirleri almasını istedi.

 

Memur Sen İl Temsilcisi Duman, Hemşirelik Haftası nedeniyle sendika binasında yaptığı açıklamada, vekil ebe ve hemşire uygulamasına son verilmesini istedi. Duman, kamuda en fazla psikolojik taciz ve şiddete hemşirelerin uğradığını ifade ederek, hemşirelere güven içerisinde çalışma ortamı sağlayacak yasal ve fiziki önlemlerin vakit kaybedillmeden alınması gerektiğine dikkat çekti.

Duman, “Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve diğer bütün sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır. Çünkü fedakârane görev yapan hemşirelerimiz maalesef psikolojik taciz ve şiddete fazlaca maruz kalıp mağdur olmakta. Bu da iş ve aile yaşantılarına olumsuz yansımakta. Hükümetten isteğimiz, bu konuda gereken sert tedbirleri alıp zaman kaybetmeden uygulamaya sokmasıdır.” dedi. Duman; vekil ebe, hemşirelik ve sözleşmeli uygulamalarına son verilmesi gerektiğine de işaret ederek, “Sözleşmeli personel uygulaması kaldırılmalı. Hemşirelik mesleği, hekimlikte olduğu gibi bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir. Ayrıca, Hemşirelik Yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir.” şeklinde konuştu.

 

 

Memur Sen İl Temsilcisi Duman; Sağlık-Sen’in, yukarıda sıralanan sorunların çözüme kavuşması noktasında kararlılıkla sürdürdüğü sendikal mücadelesini gelecekte de aynı kararlılıkla sürdüreceğini ifade ederek, bu düşüncelerle tüm hemşirelerin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutladığını bildirdi.

YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

BURAK YILMAZ

ey abdullah duman sormzalarmı adama vatandaş sağlık çalışanına şiddet uyguluyor sizde sağlık sen üyesi olmayana zoraki tehditle sürgün yaptırıp cemaat hesabı görüyorsun sizi ALLAH a havele ediyorum

14.05.2013, 9:38
SELMA NAR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İLE EĞİTİMCİLERİN YAPTIĞI HATALARIN TELAFİSİ MAALESEF YOK. BU NEDENLE İNSANLAR MESLEKLERİNİ SEÇERKEN ÇOK DİKKAT EDER SEVEREK DE YAPARSA BU GİBİ OLAYLARIN SIKLIKLA CEREYAN ETMEYECEĞİNE İNANANLARDANIM. ÇÜNKÜ ÖYLE SAĞLIK ÇALIŞANLARI İLE KARŞILAŞIYORUZ Kİ MAALESEF SABIR KÜPÜ OLMAKTA YETMİYOR. HASTAHANEYE GELEN KİŞİ ZATEN YA KENDİ YA YAKINI HASTA AMA GÖREV YAPANLAR ÖYLE DEĞİL BUNU DA DİKKATE ALARAK DAVRANIRLARSA SORUNUN BÜYÜK BİR KISMI ORTADAN KALKAR. GERİSİ DE HASTA ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ ONLARA DA NE YAPILIR ONUN DA YİNE SAĞLIKÇILAR BİLECEK.

14.05.2013, 10:37
Rıza ŞENOVA

Başkan bırak bu işleri, kendi işlerini yoluna koy önce ayıptır ayıp.

15.05.2013, 1:21