Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Her bebek için bir fidan

04.06.2013 Sal, 16:47

Reklam

Erzurum Orman  Bölge Müdürü Muhammet Salih Çetiner,  çalışma alanları olan Kars, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Iğdır ve Erzurum’da ağaçlandırma projeleri başlattıklarını söyledi.

 

Bu kapsamda doğacak her bebek için bir fidan dikeceklerini, tüm çalışmalarla  6 kentin toplam nüfusunun üstünde fidan dikimi yapacaklarını belirten Çetiner, “Yıl içerisinde müdürlüğümüz bünyesinde bulunan 4 fidan şefliğine ait 10 serada yetiştirilecek 18 milyon 950 bin fidanla stoklardaki bir milyon 50 bin fidan toprakla buluşacak. 225 hektar alan üzerine kurulu seralarda bebek gibi bakıp büyüttüğümüz fidanlar gelecek nesillerin oksijen kaynağı olacak” dedi.

 

 

 

Çetiner, fidan yetiştirmenin çok zor olduğunu ve dikilen fidanların büyüdüğünü kısa sürede görmenin mümkün olmadığını ifade etti.  Geçen yıl yaklaşık 14 milyon 778 bin fidan üretimi yapıldığını hatırlatan Çetiner, şunları kaydetti:

 

 

 

HER BEBEĞİN BİR FİDANI OLSUN

“Amacımız yeni doğacak veya doğmamış her bebeğin bir fidanı olsun. 2013’te toplam 20 milyon fidanı toprakla buluşturacağımız bölge illerinin nüfusu ise bu rakamın çok altında. Yani kişi başına düşen fidan sayısı bir hayli fazla olacak.

 

 

 

İşin kötü tarafı fidan, dikimi sonrasında hemen büyüyüp insanların gözüne çarpmıyor. Bir bölgede yapılan fidan dikim çalışmaları ancak çok uzun süre sonra görülmeye başlıyor. Tabi fidan dikimi yaptıktan sonra hem bizlere hem topluma büyük görevler düşüyor. Doğacak her bebek için dikeceğimiz fidanları, bizden sonraki nesillere aktarmak için herkes üzerine düşeni yapmalı ve onları geleceğe taşımalıyız.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.