Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Heybenizde ne var, dökün görelim!

06.03.2014 Per, 23:03

Heybenizde ne var, dökün görelim!

Reklam

Televizyonun siyah beyaz olduğu, Özal’ların Demirel’lerin, Ecevit’lerin, Erbakan’ların, Türkeş’lerin siyaseten boy gösterdiği dönemlerde açık oturumlar olur, bizler de evlerimizde o akşam mutlaka ekrana kilitlenirdik. En çok da, tuttuğumuz partinin lideri ne diyecek, diğer liderleri ne şekilde mat edecek diye ilgi ile izlerdik onları. Rengini asla da belli etmeyen tarafsız, usta bir gazetecinin moderatörlüğünde yapılan bu açık oturumlarda siyasi partilerin o liderleri genelde de yerel veya genel seçim önceleri biraraya geldikleri bu proğramlarda hem projelerini açıklardı, hem de karşılıklı tartışırlardı. Ama bu tartışmaları genelde de seviyeli olurdu, en ateşli tartışmalarda bile birbirlerine hitap ederken ‘Sayın’ hitabını illa da kullanırlardı! Bu durumda bile biz izleyenler hem alacağımız mesajları alır ve hem de eğlenirdik! Eğlenirdik diyoruz çünkü ara sıra birbirlerine takılırlardı ve bundan biz izleyenler, büyük keyif alır, proğramı kapanışına kadar izlemek durumunda kalırdık. Özellikle rahmetli Erbakan’ın ilginç ‘saptama’ ve de ‘sallama’ları karşısında mutlaka da güler, siyasetin aslında biraz da ‘şov sanatı’ olduğunu da anlamış olurduk.

***

 

 

Yıllarca ekranlarda liderlerin açık oturumda yanyana gelme geleneği son yıllarda tamamen ortadan kalktı. Artık liderleri bu tür açık oturumlarda görmemiz mümkün olmadı. Aslında seçmen nezdinde çok da faydalı olan bu liderler açık oturumlarında kararsız seçmenler de bir şekilde karara varardı! Sadece liderin sözlerine değil, boyuna bosuna da bakılan günümüzde beden dili de o zamanlar bir hayli önemliydi. İşte o beden dilini iyi yansıtan liderlerin mutlaka o seçimden biraz daha oylarını artırmış şekilde çıktıkları olurdu. Ama dedim ya. Artık günümüzde liderlerin biraraya geldiği açık oturumları göremediğimiz gibi, aslında o proğramı yönetecek tarafsız gazeteci de kalmadı ne yazık ki!..

***

 

 

 

Erzurum’da yayın yapan 3 televizyon var şu anda. Ben fırsat buldukça 3’ünü de izliyorum. Her ne kadar ikisi sadece yerel yayın yapıyor olsa da, ben yine de 3 kanalımızın da yayında olmasını Erzurum için kazanım görüyorum. Ama şu da bir gerçek ki ve de o televizyondaki arkadaşlarımız da kabul edecektir ki, geçmişte Erzurum’da bu tür seçimlerde yapılan siyasi yayınlar çok daha renkli ve güzel oluyordu. Niyeyse artık. En azından şimdikilere göre. Belki ticari sebeplerden ötürü daha çok ‘ver parayı, çal düdüğü’ haline dönen mevcut yayınların belli bir kaliteye ulaşabilmesi için de biraz daha ‘farkındalık’ oluşturulması gerektiği kanaatindeyim. Bu rutin söyleşilerin ne kadar alıcısının olduğunu pek bilmiyorum ama ortamı renklendirecek deparların olması veya Mevlana’nın dediği gibi, biraz da yeni şeyler söylemek gerektiği düşüncesindeyim!

***

 

 

 

Mesela, Erzurum’da yayın yapan televizyon kanallarımızdan biri mutlaka seçime giren Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını toplu halde bir proğrama çıkartsa çok mu kötü olur? Olmaz herhalde, adım gibi bilirim. Özellikle de AK Partisi’nden Mehmet Sekmen’i, MHP’den de Kamil Aydın’ı karşılıklı açık oturuma çıkartmayı başaran televizyonu, kendi adıma diyorum, ‘Yılın televizyonu’ seçerim! Belki ekonomik olarak katkım olmaz ama onu hem başaracak televizyonu hem de o televizyoncuyu ayakta alkışlarım! İş biraz da onu yapmaktır herhalde. Sekmen ve Aydın’ın karşılıklı oturacağı bir proğramın seçmen açısından da yararlı olacağını düşünürken, bu sayede her iki adayın performansını, son durumunu daha iyi anlamış olacağız. Bilmiyorum, belki de ben önemsiyorum. Her gün onların vaadlerini okuyor, eleştirilerini dinliyoruz. Şu an için söylediklerinin çoğu bize karanlık. Kimin heybesinde ne var,ne yok,  öğrenme imkanına ancak o zaman kavuşabileceğiz. Özellikle de sayıları bir hayli fazla olan kararsızların da ancak bu sayede bir karara varabileceğine inanıyorum. Böylelikle o televizyon, bu sayede Erzurum’da hem hayırlı bir hizmeti de sunmuş hem de güzel bir televizyonculuk işine imzayı koyarak farkındalık oluşturmuş olacak!  Adayların ferdi olarak konuşturulmaları yanında bir de bu şekilde popüler adayların seçmenin karşısına yanyana çıkarılması, çok da aslında tad vermeyen seçimi daha da renkli hale getirir diye düşünüyorum.

***

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.