Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber, Yaşam > Heykel sanatçısı barış çağrısı yaptı

21.07.2014 Pts, 17:15

Reklam

Heykel tıraş Murat Alınak, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısına değinerek sanatçı olarak barış çağrısında bulundu. 

 

 

Son 12 gündür kutsal ramazan ayında Ortadoğu da şiddetlenen savaşta şehirlerin bomba ve füzelerle yerle bir edildiği, yüzlerce masum ve günahsız insanın hayatını kaybetmesi sonucu üzüntülerini dile getiren Heykeltıraş Murat Alınak, “Her ne sebeple olursa olsun bu kabul edilecek bir durum değildir. Bu savaşın derhal durması gerek! Bu konuda başta Birleşmiş Milletlerin, Washington yönetiminin ve Avrupa Birliğinin ve diğer uluslar arası etkin güçlerin evrensel hakkaniyetler ışığında olaylara derhal müdahale etmesi gerekmektedir. Bu uyarı bir sanatçı olarak benim asli görevimdir.” dedi.

 

 


Ortadoğu barışı için, 2007 yılında Ortadoğu tarihinin gelmiş geçmiş en büyük barış mimarı olan Efsanevi İmparator Selahaddin Eyyubi’nin miğferli ve zırhlı büstünü tarihsel kaynaklar ışığında, büyük bir zarafet ve sanatsal bir estetikle gerçekleştiren Murat Alınak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

 

“Orta doğuda bu savaşa önayak olan devlet liderlerinin kendilerine Efsanevi İmparator Selahaddin Eyyubi’nin gücünü, ihtişamını, mütevazılığını, barış, sevgi ve şefkate dayalı yaşamını örnek almalıdırlar. Haçlı seferleri savaşlarında imparator Selahaddin Eyyubiye yaralı olarak esir düşen Büyük Biritanya İmparatoru (Aslan Yürekli Rişar) İmparator Selahaddin Eyyubi tarafında büyük bir saygınlık ve şefkatle karşılanmış, İmparator Selahaddin Eyyubinin, bizatihi kılık kıyafet değiştirerek her gün onun yemeğini suyunu ve meyvesini kendi eliyle çadırına götürmüş, savaşta aldığı kılıç yaralarını pansumanlarla ve ilaçlarla kendi eliyle iyileştirmiş ve onu büyük bir saygınlıkla özgür bırakmıştır. Aslan Yürekli Rişarın özgür bırakıldığı an İmparator Selahaddin Eyyubi’yi tanıması, onun kim olduğunu yüreğindeki gücünü ve rahmetini bütün kalbiyle hissetmiştir. Çünkü O Selahaddin Eyyubi idi! 2007 büyük bir emek ve özveriyle icra ettiğim İmparator Selahaddin Eyyubi’nin büstüne gelince şimdiye kadar yurt genelinde büste karşı büyük bir ilgisizlik ve İmparator Selahaddin Eyyubi’nin manevi değerlerine karşı büyük bir vefasızlık gördüm. Bu çok düşündürücüdür.” Geçmişte Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun anıt kategorisinde en büyük İnsan Hakları Anıtını yapan ve aynı zamanda Türkiye’nin bilinen en büyük Öğretmenler Anıtında da imzası bulunan heykeltıraş Murat Alınak, Van depreminde hayatını kaybeden Japon Dr. Atsushi Miyazak’nin büstünü de vefa için 2012 yılında gerçekleştirmişti. Mevcut çalışması o dönem Dünyanın üçüncü ve Japonya’nın en çok baskı yapan gazetesinde ve NTV kanalında geniş yer almıştı. Sanatsal çalışmalarında genellikle evrensel demokrasi, insan hak ve özgürlüklerine dayalı projeler hazırlayan Alınak aynı zamanda Ressam, Mimari Tasarımcı, Sanat Yazarlığı çalışmalarını da sürdürmektedir. Dünya plastik sanatları hakkında şimdiye kadar yorumsal düzeyde birçok makalesi yayınlanmıştır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.