Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > İdam için önemli açıklama

12.11.2012 Pts, 22:51

İdam için önemli açıklama

Reklam

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı idam cezası tartışması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Sayın Başbakan o açıklamayı Norveç’te onlarca kişi katleden Anders Behring Breivik’i kastederek söyledi. Bu şekilde katliamlar yapılması konusuna dikkat çekmek için söyledi. Biz AB sürecindeki taahhütlerimize sadığız ancak AB’den de aynısı bekliyoruz.

 

 

Davutoğlu bu açıklamayı, Roma’da Türk-İtalyan Forumu toplantısında ifade etti. Dışişleri Bakanı’na bu soruyu panelin moderatörlüğünü yapan yapan İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Emma Bonino’dan geldi. Bonino “Erdoğan’ın ölüm cezasındaki açıklamalarından son derece endişe duyuyoruz. Bu açıklamaları gördükten sonra artık ‘Türkiye, AB’ye girmek istiyor mu’ diye düşünüyoruz. Siz buna ne cevap vereceksiniz diye sordu.

 

 

Davutoğlu, Türkiye ve Türklerin Avrupa tarihinin her zaman “Asli parçası” olduğunu vurgulayarak “Türkiye’nin yüzünün Avrupa’dan Doğu’ya döndüğünün belirtenlere söyleyeceğim tek bir şey var. Tarih okuyun” dedi.

 

“REDDEDİLSEK BİLE AVRUPALIYIZ”

Sözlerine “Reddedilsek bile biz Avrupalıyız” diye devam eden Ahmet Davutoğlu “Bizim stratejik tercihimiz hala AB üyeliğidir” dedi.

 

 

“AB’YE YARDIMDA BULUNABİLİRİZ”

Türkiye’nin 10 sene önceki Türkiye olmadığını vurgulayan Dışişleri Bakanı “Son dönemde demokrasiye geçişte kullanılmak üzere Mısır’a 2 milyar dolar, Tunus’a 500 milyon dolar düşük faizlikredi açıldı. Pek çok ülkeye insanı yardım yapıldı. Ekonomik yönden beklenti içinde değiliz. Gerekirse AB’ye yardım da yapabiliriz” diye konuştu

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.