Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > IMF’ye 5 milyar $ borç veren Türkiye’ye

14.05.2013 Sal, 7:09

IMF’ye 5 milyar $ borç veren Türkiye’ye

Reklam

Bugünden itibaren Türkiye-IMF ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor… Türkiye, IMF’ye olan borcun son taksidini; 424 milyon doları bugün itibarıyla ödüyor
Türkiye’nin prestiji perçinlendi” diyen iş dünyasına göre ‘Avrupa yardım üstüne yardım alırken Türkiye’nin borcunu kapatıp üzerine 5 milyar dolar vermesi önemli…

 

IMF ile ‘borç bağımız’ bugün itibarıyla bitiyor, 66 yıllık Türkiye-IMF ilişkileri yeni bir döneme giriyor. Türkiye ilk olarak 1947 yılında IMF’ye üye oldu. Fakat 1961 yılına kadar Fon’dan hiç kaynak kullanmadı. Fakat 1961 yılından 2008’e kadar Fon kaynaklarından toplamda 50 milyar doların üzerinde para çeken Türkiye için yeni bir sayfa açılıyor…

 

 

 

– TÜRKİYE, 1984’ten 1994’e kadar IMF ile stand-by yapmadı.
– 8 TEMMUZ 1994’te yapılan stand-by ise 26 Eylül 1995’te sona erdi.
– 1999’A kadar stand-by düzenlemesine gitmeyen Türkiye, 1999-2002 döneminde 17. stand-by düzenlemelerini gerçekleştirdi.
– 18. stand-by düzenlemesine 4 Şubat 2002’de başlayan Türkiye, süreç bitmeden Ocak 2005’te 19. stand-by’a gitti.
– IMF ile şimdiye kadar 19 kez stand-by anlaşması yapan Türkiye, sadece son ikisini başarıyla tamamladı.

 

 

 

19 YIL SONRA BİR İLK

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, CNBC-e-NTV ortak yayınında ‘tarihi dönemi’ şöyle yorumladı: 19 stand-by düzenlemesi yapıldı. En son stand-by 2008’in Mayıs ayında tamamlandı. 5 yıldır da IMF’den kredi kullanmadık. AK Parti iktidarı olarak ilk 5 yılda kredi kullanan, ikinci 5 yılda geri ödeyen olduk. İnşallah 3. beş yılda borç veren olacağız. Son borçsuzluğumuz 1994 krizi öncesindeymiş.

 

 

 

İSTEDİĞİMİZ AN GERİ ALABİLİRİZ

BABACAN, Türkiye’nin IMF’ye vereceği 5 milyar dolarlık katkıyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı: “Özel müracaatta bulundular. ‘Artık istikrara kavuşmuş durumdasınız. Dolayısıyla sizi katkı veren ülke arasında görmek isteriz’ dediler. Biz de 5 milyar dolarlık kaynağa karar verdik. Ama şart koyduk. ‘Bu kaynağın yine Türkiye’nin rezervi içerisinde değerlendirilmesi lazım. Bunun yolu da anında çekilebilen cinsten olmasıdır’ dedik.”

 

 

 

BİR MUCİZE GERÇEKLEŞİYOR

DENİZBANK Genel Müdürü Hakan Ateş: Yabancı finans kuruluşları Türkiye’nin bir mucizeyi gerçekleştirdiğini düşünüyorlar. Ekonomik açıdan, geçtiğimiz 10 yıl içinde Türk özel sektörünün her yıl GSMH’nin % 20’si kadar yatırım yapması büyük bir başarı. IMF’ye borçlarımızı sıfırlayarak gelişmekte olan ülke konumundan gelişmiş ülkeye dönüşmüş olacağız.

 

 

 

TÜRK SANAYİCİSİ OLARAK GURUR DUYUYORUM

AHMET Nazif Zorlu-Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Hükümeti kutluyorum. Ülkenin kendi kaderini kendisinin karar verecek olmasından bir Türk sanayicisi olarak gurur duyuyorum. Avrupa’daki ülkeler yardım alırken, bizim IMF’ye ihtiyacımızın kalmadığı gibi üzerine bir de onlara para veriyor olmamız, olumlu etki yapar diye düşünüyorum.

 

 

 

SIRA REYTİNG KURULUŞLARINDA

ÜMİT Karaaslan Hyundai Türkiye Genel Müdürü: Bundan sonra reyting kurumlarının da, hakkımız olan yüksek notları vermesi halinde doğrudan yabancı sermaye yatırımları artacak ve dışarıdan alınan kredi maliyetleri de düşecektir. Bu da cari açığın finansmanını olumlu etkileyecektir.

 

 

 

İŞ DÜNYASI NE DEDİ

Peşinden not artırımı gelebilir
ALİ Kibar-Kibar Holding CEO’su: Aslında Türkiye’de zaten çok şey değişti. Dünyada finansman maliyetlerinin daha azaldığı bir süreci yaşıyoruz. Türkiye esasında hak ettiği bir not seviyesinde hâlâ değil. Bu sürecin sonunda bir not iyileşmesi gelebilir.

 

 

 

Bu gerçekten bir milattır
ÖNDER Halisdemir- Aktifbank Genel Müdürü: “Tarihi bir gün. Borçlu değil, borç veren psikolojisini de tadıyor olacağız. Bunun sağlayacağı zihinsel güven seviyesi başka işlerimizde bizi başarılı kılacak. Bütün dünya ülkelerinin borçtan kıvrandığı bir dönemde Türkiye’nin genel borçlarının düşük olması, IMF borçlarının kapaması bir milat gerçekten.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.