Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > IMF’ye borç bitiyor

13.05.2013 Pts, 7:46

Reklam

Türk ekonomisinde tarihi dönemeç. IMF’ye borcumuzun, 400 milyon dolarlık son taksiti yarın yatırılıyor. ‘Borç sarmalı’ tartışması bitiyor.

 

Kuruluşundan kısa bir süre sonra IMF’ye üye olan Türkiye, 1961 yılından 2008 yılına kadar geçen sürede, toplamda IMF ile 19 stand-by anlaşması yaptı. 2008 yılında biten 19. stand-by imzalanan son anlaşma oldu. 2002 yılında IMF’ye yaklaşık 24 milyar dolar olan borç, salı günü yatırılacak 400 milyon dolarlık son taksitle tarihe karışmış olacak. Böylece, Türkiye-IMF ilişkilerinde yeni bir dönem başlamış olacak. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban’a göre gelinen nokta hem Türkiye ekonomisine yarayacak hem de Türk insanının psikolojisine. Konuyu AKŞAM’a değerlendiren Prof. Ban, şu değerlendirmeleri yaptı:

 

 

 

IMF’YE borcun sıfırlanması, Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı gösteriyor. Türk ekonomisinin artık bağımsız hareket edebileceğinin işaretlerinden biri bu. Çünkü IMF ile yapılan bir anlaşma, ekonominin dışa bağımlılığını gösteriyor. IMF’ye bağımlı olan ülkeler kendi politikaları uygulayamazlar, göbekten bağlıdırlar. Yunanistan’ın durumu örnektir.

PSİKOLOJİK DE ÖNEMİ VAR

IMF’YE  borçtan kurtulmak Türk halkı için çok olumlu. Çünkü IMF, sadece ekonomik bakımdan değil, psikolojik bakımdan da olumsuz algıların işareti olarak görüldü onlarca yıldır. Ancak, Türkiye’nin IMF’de payının yükselmesinden de Türk halkının mutluluk duyacağını sanmıyorum. Çünkü Türk halkının, zavallıdan yararlanma, onların ekonomik zorluklarından yararlanma gibi bir düşünce içinde olan yapısı yok. Bunun da hoş karşılanacağını zannetmiyorum.

 

 

 

GİDİŞAT ÇOK İYİ

TÜRKİYE şu an dünyada ekonomik anlamda yıldızı parlayan ülkelerden biri. Bu rakamlara da yansıyor. Gidişat güzel. Ancak kırılgan noktalar yok mu? Bunlardan biri cari açık. İkincisi, Türk ekonomisinin üretme gücünün istenen noktaya gelmemiş olması.

 

 

BAŞBAKAN’IN ABD GEZİSİ ÖNEMLİ

BAŞBAKAN’ın, ABD’ye yapacağı gezi ekonomik anlamda önemli. Türkiye’nin ABD ile mutlaka serbest ticaret anlaşmasını (STA) imzalaması gerekiyor. Türkiye’ye büyük kotalar uyguluyor. Şimdi ABD’nin, AB ile de yapacağı bir STA var. Bizden önce yaparlarsa, sanayiye çok büyük darbe vurur. Bunu önlemek için Başbakan’ın gezisinde STA imzalanması önemli. İmzalanırsa, ABD’nin tekstile uyguladığı yüksek kota konusunda faytası büyük olur.

AKŞAM

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.