Anasayfa > Gündem, Türkiye > İmralı’ya 4’ü kadın 8 PKK’lı hükümlü gönderiliyor

24.05.2013 Cum, 11:44

İmralı’ya 4’ü kadın 8 PKK’lı hükümlü gönderiliyor

Reklam

İmralı Adası’nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yanına, çözüm süreci kapsamında 4’ü kadın 8 PKK’lı hükümlü gönderilecek.

 

Bu hükümlülerin kimler olacağına ilişkin çalışma yapılırken, belirlenen isimler Adalet Bakanlığı’na bildirilecek. Bakanlığın onay vermesiyle 8 PKK’lı hükümlünün İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakli gerçekleşecek.

 

 

Çözüm süreci ile birlikte PKK’lılar 8 Mayıs’tan itibaren sınır dışına çekilmesi devam ederken, süreç kapsamında Öcalan’ın yanına İmralı’ya gönderilecek 8 PKK’lının isimlerinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Cezaevi sorumluları tarafından tespit edilecek 4’ü kadın 8 PKK’lı hükümlünün, isimleri belirlendikten sonra Adalet Bakanlığı’na iletilecek. Bakanlık onayından sonra bu hükümlüler bulundukları cezaevlerinden alınarak İmralı’ya gönderilecek.

 

 

”AYNI KOĞUŞTA KALMAYACAKLAR”

İmralı’da geçen yıldan beri sürdürülen ek cezaevi inşaatının Haziran ayında bitmesi planlanırken, Öcalan’a tecrit uygulandığı iddialarıyla bazı uluslararası kuruluşlar ve Avrupa’daki bazı örgütlerce istismar konusu yapılmaması için Adalet Bakanlığı da 8 mahkumun gönderilmesini uygun buldu.

İmralı’ya gönderilecek PKK’lı hükümlüler, Öcalan ile aynı koğuşta kalmayacak. Ancak diğer F Tipi cezaevlerinde olduğu gibi, sadece havalandırma saatleri içinde Öcalan ile sohbet edebilecekler.

 

 

2009’DA 5 MAHKUM GÖNDERİLMİŞTİ

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Öcalan’a tecrit uygulandığı ileri sürülerek kampanyaların açıldığı 2009 yılında alınan kararla 5 mahkum gönderilmişti.

Öcalan’ın yanına 17 Kasım 2009’da gönderilen mahkumlar PKK’dan hükümlü Bayram Kaymaz, Cumali Karsu, Şeyhmuz Poyraz, Hasbi Aydemir ve TİKKO davasından hükümlü Hakkı Alkan’dı. Bu 5 hükümlü, İmralı Adası’nda yeni yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nin ilk mahkumları olmuştu.

Öcalan’ın yanına gönderilen ve havalandırma saatlerinde görüştüğü bu mahkumlarla çok fazla anlaşamadığı belirtilmişti.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

ceci

AKP-PKK-BDP KOALİSYONUNDA İMZALANMIŞ ŞARTLARDAN BİRİSİ DAHA ÇIKTI ORTAYA.
APO KATİLİNİ MEMNUN ETMEK İÇİN DOLAYLI KAPILARDAN KOYNUNA KARI SOKUYORLAR. HELAL OLSUN AKP SİZE KİMSENİN YAPAMAYACAĞINI YAPIYORSUNUZ.

24.05.2013, 14:39