Anasayfa > Bilim Teknoloji, Öne Çıkan Haberler > iPhone 5 görücüye çıktı

13.09.2012 Per, 6:27

Reklam

Tüm dünyanın merakla beklediği iPhone 5 görücüye çıktı. Telefonun ekranı 4 inçe yükseltilirken, yeni iPhone eskisine göre 112 gram daha hafif. Bunların dışında ise bir değişiklik yok. ABD’de 199 ila 399 dolar arasında satışa sunulacak telefonun Türkiye’ye geliş tarihi ise belli değil…

 

APPLE, yeni nesil iPhone’u dün San Fransisco’da düzenlediği organizasyonla kamuoyuna tanıttı. Teknolojiseverlerin merakla beklediği iPhone 5 beklentilerin dışına çıkmazken, cihazdaki en önemli değişim ekranın büyümesi oldu. Buna göre iPhone 5’te ekran büyüklüğü 4 inç yani 10.1 santimetreye çıkartılırken, cihazın ağırlığı da 112 gram azaltıldı. Eski modelin yüzde 18’i kadar da daha ince olan iPhone 5, 7.6 milimetrelik kalınlığıyla dünyanın en ince akıllı telefonu olma unvanını da ele geçirdi.

 

İşte yeni iPhone’da öne çıkanlar:
l TAMAMEN cam ve alüminyum bileşiminden oluşuyor.
l A6 işlemci kullanan yeni iPhone, eski modeline göre grafikleri iki kat daha hızlı işleyecek.
l LTE ismi verilen süper hızlı veri transferi sağlayan teknoloji bu cihazda destekleniyor. Böyleceyeni iPhone’da veri transferi çok daha hızlı olacak.
l KAMERA performansı artırıldı. Yeni cihaz yüzde 40 daha hızlı fotoğraf çekiyor.
l 225 saat bekleme, 8 saat 3G konuşma süresi.
l iPHONE 4S’te tanıtılan Siri iPhone 5’te daha da geliştirilmiş. İstediğiniz uygulamayı sesli komutla çalıştırabilirken, ‘Bana akşam saat 8’de dört kişilik yer ayırtabileceğim bir sushi restoranı bul’ gibi bir arama da yaptırabiliyorsunuz.
l 16 GB’lık model 199 dolar, 32 GB’lık 299 dolar, 64 GB’lık ise 399 dolara satışa çıkacak.
l 8 GB’lık yeni bir iPhone 4 modeli piyasaya sürülecek ve onun fiyatı 99 dolar olacak.
l ABD’de iki yıllık kontrat yapanlar iPhone 3GS’leri bedava alacak.
l ÖN siparişler 14 Eylül’de başlayacak. iPhone 5, 21 Eylül’de ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve Avustralya’daki satış noktalarına ulaşacak.
l TÜRKİYE’ye geliş tarihi her yıl olduğu gibi bu yıl da belirsiz.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.