Anasayfa > Bölge > İranlı Ajanlar Erzurum’da

31.08.2012 Cum, 9:57

Reklam

Iğdır’da devletin güvenliğine ilişkin verileri İran istihbaratına aktardıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 9 kişi, sorgulamalarının ardından Erzurum’a sevk edildi.

 

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının bir yıldır yürüttüğü çalışmalar sonucunda İran istihbarat örgütüSAVAMA’ya bağlı olarak Iğdır’da faaliyet gösterdiği ve suç örgütü kurduğu iddia edilen 6’sı Iğdırlı, 2’si ise Ağrıve Van nüfusuna kayıtlı T.A., A.T., K.A., İ.B., S.S., M.K., A.A., A.Z. ve N.A. isimli şahıslar, Iğdır EmniyetMüdürlüğündeki sorgularının ardından Erzurum’a sevk edildi.

 

Geçtiğimiz günlerde ajan faaliyeti yürüttükleri ileri sürülen kişilere yönelik 10 ayrı adrese eş zamanlıoperasyon düzenlenmişti. Ağrı’da 1, Van’da 1, Iğdır’da 5 ve Gebze’de de 1 kişi gözaltına alınmış, İran uyruklu bir ajanın ise operasyon öncesi İran’a geçtiği ve uzun süredir dönmediği bildirilmişti. İran’a bilgi sızdırdığı değerlendirilen şahısların evlerinden 1 adet Kaleşnikof, 1 adet av tüfeği ve İran’a iletilmek için hazırlanmış çok sayıda el yazılı istihbarat dokümanları çıkmıştı.

 

İran’a bilgi sızdırdıkları gerekçesiyle yakalanan ajanların; askeri personel, askeri birlikler, resmi daireler, Suriyeli muhalifler, Kürt olayları ve hükümetle ilgili bilgileri İran istihbarat yetkililerine sızdırdıkları, 2 Ekim 2011 ve 1 Temmuz 2012 tarihlerinde Iğdır Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen roketatarlı saldırıyla da ilgilerinin olabileceği belirtilmişti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.