Anasayfa > Ekonomi, Gündem > İş Dünyası Seçim Sonuçlarını Yorumladı

02.11.2015 Pts, 11:24

İş Dünyası Seçim Sonuçlarını Yorumladı

Reklam

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin yeniden iktidara gelmesinin ardından İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar seçim sonuçları hakkında bir değerlendirme yaptı.

AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesiyle sonuçlanan 1 Kasım genel seçimlerinin ardından iş dünyası ardı ardına bir açıklama yaptı. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, seçmenin 7 Haziran seçimlerinden sonra umut vermeyen muhalefete destek vermediğini, AK Parti ile yola devam dediğini belirterek “Ama seçmen 7 Haziran’da ihtar verdiği AK Parti’den de daha dikkatli bir ülke yönetimi bekliyor. İş dünyası olarak uğraştığımız belirsizlik, gerilim gibi sorunlarla boğuşmak istemeyen Türk seçmeni tek parti ve istikrardan yana oyunu kullandı. Artık gerilim ve kutuplaşmalar sona ermeli, ekonomi ile siyasette hızlı hareket ederek beklediğimiz reformlar yapılmalıdır” dedi.

7 Haziran seçimlerinde geçen 5 ay boyunca iş dünyası olarak istikrarsızlık gerilim gibi sorunlarla uğraştıklarını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

“Seçmen, iş alemi gibi bu sorunlarla uğraşmak istemedi, oyunu tek parti ve istikrardan yana kullandı. Şimdi iki yıldır süren seçim maratonu sona erdi. 2019 yılına kadar bir seçim yapılmayacak, birbirini tekrarlayan, kilit haline gelen seçimler bitti. Hızla hükümetin kurulmasını ve ülkemizin ekonomide, siyasette beklediği reformlar hızla hayata geçirilmesini bekliyoruz. Yeni dönemde gerilim ve kutuplaşmalar sona ermeli. Tüm partiler bunun için üstüne düşeni yapmalıdır.”

“HALKIMIZ ÇÖZÜMSÜZLÜK İSTEMEDİĞİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, 1 Kasım seçimlerinin ardından yaptığı değerlendirmede, seçmenin tercihini tek parti ve istikrardan yana kullandığını belirtti.

Yorgancılar, bundan sonraki süreçte yeni hükümetin güvenlik ve ekonomi konularını ön plana alarak Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıması beklentisini dile getirdi. Yorgancılar, 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonucunda ortaya çıkan koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması neticesinde halkımızın tek parti hükümeti ve istikrardan yana tercihini yaparak çözümsüzlük istemediğini ortaya koyduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçte, yeni hükümetin toplumdaki gerginliği ortadan kaldırıp tüm kesimleri kucaklayıp, güvenlik ve ekonomi konularını ön plana alacak şekilde ülkemizi 2023 hedeflerine taşımasının en büyük beklenti olduğunu anlatan Yorgancılar, “Kazanan ve kaybeden partilerin sonucu iyi analiz etmesi gerektiğini düşünüyor, yeni dönemin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.