Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye > İstanbul’da canlı bomba patladı

11.09.2012 Sal, 11:49

Reklam

İstanbul Sultangazi 75. Yıl Polis Merkezi’ne canlı bombalı saldırı düzenlendi. Patlamada, bir polis şehit oldu, 4’ü polis 7 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin DHKP-C örgütü üyesi İbrahim Çuhadar olduğu belirlendi.

 

Sultangazi, 75. Yıl Polis Merkezi’ne gelen ve yasadışı DHKP-C örgütü üyesi olduğu öne sürülen canlı bomba 39 yaşındaki İbrahim Çuhadar, içeri girmek istedi. Polis memuru Bülent Özkan, karşısına dikildi ve faciayı önlemek için kendi canını ortaya koyup karakolun dışına itmeye çalıştı. Çuhadar, karakolun içine giremeyeceğini anlayınca üzerindeki bombayı patlattı. 11 yıllık polis memuru Bülent Özkan (37) şehit oldu. Şehit polisin bu pazar günü bir eczanede çalışan Sevinç Öztürk ile düğünü olduğu ortaya çıktı. Davetiyelerini dağıtıp Cuma günü kına gecesi yapmaya, pazar günü de dünya evine girmeye hazırlanan Sevinç Öztürk, olayı duyunca dünyası başına yıkıldı. Canlı bombanın parçalandığı saldırı sırasında karakolda bulunan 4 polis ile yakındaki 3 vatandaş ta yaralandı.

 

EL BOMBASI PATLAMADI, ÜZERİNDEKİ BOMBAYI PATLATTI  

Sultangazi’de eski adı Gazi Karakolu olan 75. Yıl Polis Merkezi’ne saat 11.00 sıralarında gelen, canlı bomba karakolun bahçe kapısındaki nöbetçi kulübesini geçti. Bahçe girişi ile karakol girişindeki 50 metrelik yolu geçti. Kapıdaki X-Ray cihazına girmeden içeri el bombası attı. El bombası patlamadı. İçeri girmek istedi. Girişteki polis memuru Bülent Özkan, bombacıyı durdurdu ve karakolun dışına doğru itmeye çalıştı. İçeri giremeyeceğini anlayan canlı bomba üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sırasında karakolun giriş kısmında büyük hasar oluşurken, 1 emniyet amiri, 2 komiser, 2 polis memuru yaralandı. Karakolun içinde işlem yaptırmayı bekleyen İbrahim Bal’ın da arasında bulunduğu 3 kişi yaralandı. Bomba patladığında canlı bombaya en yakın polis olan ve ağır yaralanan Bülent Özkan,(37) hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Diğer yaralılar Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Vakıf Gureba Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Terörle Mücadele, Asayiş, Olay Yeri İnceleme ve Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler olay yerine gelerek inceleme başlattı. Canlı bombaya ait ceset parçaları toplandı. Karakol içindeki el bombası da bomba uzmanlarınca etkisiz hale getirildi. Karakol dışındaki 2 güvenlik kamerasını inceleyen ekipler, canlı bombanın Çorum, Alaca nüfusuna kayıtlı 39 yaşındaki DHKP-C örgütü üyesi İbrahim Çuhadar(39) olduğu belirledi. Çuhadar’ın DHKP-C örgütü üyeliğinden 8 ay Sincan F Tipi cezaevinde yattığı, ölüm orucu eylemlerine katıldığı belirlendi. Çuhadar’ın vücuduna sarılı patlattığı bombanın basınç etkili, parça tesirli plastik patlayıcı olduğu belirlendi. Polis, canlı bomba ile bağlantılı olan kişilerle ilgili araştırma başlattı.

YARALILAR HASTANEYE BÖYLE GÖTÜRÜLDÜ / WEB TV

‘KİMLİĞİNİ TESPİT ETTİK’

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, karakolda yaptığı inceleme sonrası yaptığı açıklamada, “Gazi Karakolumuza bir canlı bomba gelip kendini patlatmıştır. Kendisi olay yerinde ölmüş. Bir polis arkadaşımız şehit olmuştur. Karakolun amiri, 2 komiser, 1 polis olmak üzere 4 personelimiz yaralı. Hafif yaralı genellikle. İçeride banklarda oturan 3-4 vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Onların dışarıya çıkıp içeriye girdiğini göremediğimiz için şimdilik onlarla ilgili hafif yaralı tespitimiz var. Bu değişebilir ama çok çoğalmaz görünüyor. Vatandaşlarımızın girdiği x-ray cihazının önünde kendini patlatıyor. Oradaki vatandaşlarımızı karşılayan polisimiz şehit. Tek bir kişi, önce el bombası atmış sonra kendisini patlatmış. Kimliğiyle ilgili şu anda açıklama yapmak istemiyoruz ama netleştirdik. Erkek, 25 yaşlarında. Örgütü de şimdi söylemeyeyim” dedi.

HÜSEYİN ÇAPKIN’IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

PAZAR GÜNÜ EVLENECEKTİ

Şehit polis memuru Bülent Özkan’ın önümüzdeki pazar günü evleneceği ortaya çıktı. Özkan’ın eczanede çalışan Sevinç Öztürk’le nişanlı olduğu ve önümüzdeki pazar günü bir düğün salonunda evleneceği belirtildi. Bülent Özkan’ın Sultangazi’deki evine Türk bayrağı asıldı.

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.