Anasayfa > Ekonomi, Slayt Haber > ‘istihdamı teşvik yasası’hayat

10.02.2013 Paz, 19:57

‘istihdamı teşvik  yasası’hayat

Reklam

İş adamı ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Abdullah Mustafa Güvenli, 5084 sayılı kanunun bitirilerek yerine çıkarılması  düşünülen ‘istihdamı teşvik yasası’nın Doğu Anadolu Bölgesi açısından hayati önem taşıdığını söyledi.

 

5084 sayılı kanun uygulamaları ile ilgili daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüşerek 5084 sayılı kununun devam etmesinde ısrarlı olduklarını hatırlatan işadamı A. Mustafa Güvenli, ancak hükümetin söz konusu kanunu kaldırmakta ısrarlı olması nedeniyle istihdamı teşvik edecek yeni bir uygulamanın getirilmesini istediklerini vurguladı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şubesi Başkanılğı yaptığı dönemde konuyu ısrarlı takip ederek, kapanmak üzere olan bir dosyayı yeniden açtıklarını belirtti. Söz konusu kanunun kaldırılması halinde; yaşanabilecek sorunlara değinen Güvenli, 5084 sayılı kanunun bölgedeki kayıt dışı istihdamların önüne geçtiğini ancak, uygulamanın sona ermesi ile kayıt dışı istihdamların yeniden önünün açılmış olacağına dikkat çekti.

 

 

Kişi başına düşen gayri safi milli gelirin en düşük olan bölgeler açısından yeni çıkarılacak olan ‘istihdamı teşvik yasası’nın hayati önem taşıdığına dikkat çeken Güvenli, bu yasının uygulamaya konulmasıyla kayıt dışı istihdamında önüne geçileceğini savundu.

 

 

Bu kanundaki uygulamaların devam etmemesi halinde istihdamda ciddi sorunlar yaşanacağının altını çizen Güvenli, daha geniş kapsamlı ve mevcut çalışanların istihdamını destekleyen bir teşvik olmasını beklediklerini vurguladı.

 

 

Güvenli, “Konu ile ilgili Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Yardımcısı Sayın Ali Babacan’a ve Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’a görüşlerimizi aktarırken özellikle istihdam teşvikinin devam etmezse büyük sıkıntılar yaşayacağımızı söyledi. İstihdamı teşvik her ne kadar iyi olursa bölgemiz açısından da o kadar iyi olacaktır. Bu hem işverenler için hem de işsizler açısından çok önemli idi. Kişi başına düşen gayri safi milli geliri düşük olan bölgemiz açısından hayati önem taşıyan bu teşvikin uygulamaya konulmasıyla kayıt dışı istihdamında önüne geçilmiş olacaktır.” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.