Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > İşverenlere ‘İş Sağlığı Ve Güvenliği’ Uyarısı

03.11.2015 Sal, 13:01

İşverenlere ‘İş Sağlığı Ve Güvenliği’ Uyarısı

Reklam

Gaziantep’te iş sağlığı ve güvenliği sektöründe hizmet veren Çevik Adatıp Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Başkanı Hilmi Çevik, işverenleri iş sağlığı ve güvenliği konusunda uyardı.

İşverenleri uyaran Başkan Çevik, 30 Haziran 2012’de yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işyeri sahiplerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde ciddi para cezaları ile karşılaşabileceklerini söyledi.

İşletmelerin hangi tehlike sınıfı içerisinde bulunduğunu bilmediğini belirten Başkan Çevik, “Örneğin atçılık ve okçuluk kulüplerinden, berberlere, elektrikli ev aletleri servislerinden, güzellik salonlarına kadar çoğu işletme sahibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları listesine göre ‘tehlikeli veya çok tehlikeli’ olarak belirlenen hizmet sınıfından olduklarını maalesef bilmiyorlar. ‘Kanunu bilmemek mazeret değildir’ genel hukuk ilkesi çerçevesinde ilerleyen zaman diliminde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen çoğu işletmeler ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler” dedi.

AZ TEHLİKELİ GRUPTA ÇALIŞANLAR

Çevik, az tehlikeli grupta hizmet veren işletme sahiplerinin eğitim alarak işyeri hekimi ve işyeri güvenlik uzmanı çalıştırmayabileceğini belirtti. Çevik, “Az tehlikeli guruba giren işletme sahipleri veya işveren vekillerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından uzaktan eğitim yolu ile alacağı eğitim sonrasında 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda kalmadan, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendilerinin yürütebileceklerdir. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda çalışan işletmelerin böyle bir imkanının bulunmuyor” dedi.

“SINIFLARINIZI ÖĞRENİN”

Çevik, işletme sahiplerinin resmi gazeteden girdikleri sınıfı öğrenebileceklerini belirtti. İşletmelerden sınıflarını öğrenmesi konusunda çağrıda bulunan Çevik, “İşletme sahipleri işyerlerinin hangi tehlike grubunda olduklarını, 18 Nisan 2014 tarih ve 28976 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ ekine bakarak görebilirler” dedi.

“HİZMET SÜRELERİ UZAYACAK”

Çevik, işyerlerinin, kanunun belirlediği zorunlulukları yerine getirebilmek amacı ile iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleriyle bireysel olarak sözleşme imzalayabildiklerini de belirtti. Yeni yıldan itibaren hizmet sürelerinin uzayacağını anlatan Çevik, “1 Ocak 2016 itibari ile işyeri güvenliği uzmanı ile işyeri hekimlerinden alınması gereken hizmet sürelerinde de artış olacak. Bu anlamda, işletme sahiplerinin 1 Ocak itibari ile uygulanmaya başlayacak yasal düzenleme çerçevesinde gerekli önlemi almaları gerekmektedir” diye konuştu.

Çevik, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri’nden (OSGB) de bu yöndeki hizmetlerin tamamının alınabileceğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.