Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > İzmit Körfezi’ndeki Balık Ölümleri

05.11.2015 Per, 13:25

İzmit Körfezi’ndeki Balık Ölümleri

Reklam

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Değirmendere sahilinde iki gün önce kıyıya vuran ölü yengeç ve balıklar ile ilgili Değirmende Spor Su Altı Topluluğu (DESSAT) açıklama yaptı.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Değirmendere sahilinde iki gün önce yaşanan balık ölümleri nedeniyle Değirmende Spor Su Altı Topluluğu’nda bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada DESSAT Başkanı Murat Kulakaç ve Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan hazır bulundu.

Değirmendere’de yaşanan balık ölümleri ile ilgili araştırmalar yaptığını belirten Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, “Bu hat boyunca dalış yaparak tarama yaptık. Ekoloji ve biyoloji ile de ilgilendiğimiz için bu sıra dışı bir olay. Bunun neden meydana geldiğini araştırdık. Bu konuda hem çektiğimiz görüntülerden ve gördüğümüz manzaradan bu fay hattına bağlı bir olay ya da kirliliği bağlı bir olay diyemem. Marmara Denizi kendi için de bir sürü farklı şey taşıyor. Marmara Denizi’nin ortasında anoksit bir tabaka var. Anoksit tabaka dediğimiz, hidrojen sülfür tabakasıdır. Bu tabakanın yer değiştirmesi olabilir, oksijensiz bir ortam buradan geçmiş olabilir. Çünkü dibe bağlı olarak yaşayan çok sayıda balık ve canlılarda ölüm var burada. Şimdi bu devam edecek mi etmeyecek mi? Eğer devam edecekse, su kütlesinin içinde hareketli olan iskorpit, lüfer, karagöz, mırmır ve levrek gibi canlılarda ondan etkilenirse o zaman burada balık kalmaz. Bu önemli ve vahim bir olay” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.