Anasayfa > Eğitim > İZÜ’den Uluslararası Akademik İşbirliği

03.11.2015 Sal, 11:25

İZÜ’den Uluslararası Akademik İşbirliği

Reklam

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), Malezya’daki 3 üniversiteyle akademik işbirliği geliştirme çalışmalarına başladı. University Putra Malaysia, International Islamic University Malaysia ( IIUM ) ve International Centre for Education in Islamic Finance (INCEIF) üniversiteleriyle ortak projeler konusunda mutabakat sağlandı.

Amerika’dan Asya’ya Dünyanın faklı bölgelerindeki önemli eğitim kurumlarıyla anlaşmaları bulunan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut geçen hafta yaptığı Malezya ziyaretinde akademik işbirliği görüşmeleri yaptı.

ORTAK PROJE, AKADEMİK ÇALIŞMALAR VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Malezya Institute of Islamic Inderstanding Malaysia (IKIM) tarafından 27-28 Ekim 2015 tarihlerin arasında Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen Religion&Co-Existence konulu konferansa katıldı. Prof. Dr. Mehmet Bulut, Malezya ziyaretinde University Putra Malaysia, International Islamic University Malaysia ( IIUM ) ve International Centre for Education in Islamic Finance (INCEIF) rektörleri ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde University Putra Malaysia, International Islamic University Malaysia ( IIUM ) ve International Centre for Education in Islamic Finance (INCEIF) ile ortak projeler, akademik çalışmalar, öğrenci-akademisyen değişim programlarını da içeren çalışmalara başlamak için mutabakat sağlandı.

INCEIF İLE ORTAK MASTER PROGRAMI

Prof. Dr. Mehmet Bulut, her bir üniversiteyle farklı alanlarda ortak projeler geliştirme konusunda işbirliğinde mutabakat sağlandığını ifade etti. İZÜ, ortak yüksek lisans programı anlaşması bulunan University Utara Malaysia (UUM) ve İslami Finans alanında dünyanın önde gelen kurumlarından International Centre for Education in Islamic Finance (INCEIF) ile ortak master ve doktora programlarında anlaştı.

HELAL GIDA ALANINDA UPM İLE ORTAK ÇALIŞMA

Akademik işbirlikleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Bulut, Malezya Üniversitelerinin İslami Finans ve helal gıda alanında dünyanın önde gelen eğitim kurumlarına sahip olduğunu söyledi. Bulut, “İZÜ gibi tarım, ziraat ve veterinerlik alanında tarihi bir geçmişe sahip olan ve aynı zamanda bir Araştırma Üniversitesi olan University Putra Malaysia (UPM) ile Helal Gıda, Sağlıklı Besin ve Mühendislik alanlarında ortak projeler ve akademik çalışmalar yapacağız. International Islamic University Malaysia (IIUM) ile de pek çok farklı alanda işbirliğimizi geliştirme kararı aldık” dedi.

“TÜRKİYE KÜRESEL GÜCE DÖNÜŞECEK”

Türkiye coğrafi konumu ve tarihi hinterlandı sebebiyle önemli bir güce ve potansiyele sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Bulut, “Doğu ile Batı arasında tam bir köprü halindeyiz. Amacımız yakın coğrafyamızdaki elit beyinleri “en iyi şekilde” yetiştirmek, bu şekilde Türkiye bölgesel güçten küresel bir güce dönüşecek ve kendisinden beklenen rolü daha iyi bir şekilde oynayabilecektir. Bu sebeple pergelin ucunu İstanbul’a saplıyor ve açımızı genişletiyoruz Bu sebeple bu 3 üniversite ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri hedefimiz doğrultusunda çok önemli ve anlamlı adımlardır” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.