Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Kaçak işçiyi çalıştıran yandı

26.10.2012 Cum, 20:46

Reklam

Hükümet’in ‘ndan sürpriz kararlar çıktı. Vergi borcunu ödemeyenin, özel uçağı ve gemisine el konulacak.  çalıştıranlar ihalelerden men edilecek. Kalkınma Bakanlığı tarafından açıklanan Yatırım Programı kapsamında gelecek yıl yaşama geçirilecek bazı düzenlemeler şöyle:

 

Kaçak işçi çalıştıran işletmelerin kamu ihalelerinden belli bir süreyle men edilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Kayıt dışı işçi çalıştırdığı saptanan işverenin, tüzel kişi olması durumunda tüzel kişiliğin ve ortaklarının kamu ihalelerine belirli bir süre giremeyeceklerine dair değişiklik yapılacak.

 

Akaryakıt başta olmak üzere; canlı hayvan, et, çay, şeker, şeker mamulleri ve e-ticaret yoluyla yapılan kaçakçılıkla mücadelenin etkili bir şekilde sürdürülmesi amacıyla Eylem Planları hazırlanacak.

GEMİ VE UÇAKLARA HACİZ
Yeni programa göre vergi tahsilatında etkinlik sağlanacak. Tapu sicillerine TAKBİS üzerinden elektronik ortamda erişilebilmesi ve bu mallara haciz uygulanabilmesine yönelik çalışma yapılacak. Böylece vergisini ödemeyenin özel uçağı, gemisine de haciz konulacak.

 

DAR GELİRLİYE SOSYAL KONUT
Nüfus artışının hızlı, konut fiyatının yüksek olduğu şehirlerde, alt, orta gelir gurubuna sosyal konut üretimi de Yatırım Programı’na alındı. Öte yandan önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi geliştirilecek. Hedeflenen beyanname sayısına ulaşabilmek için Gelir İdaresi’ndeki bilgiler ve üçüncü taraf bilgilerinin eşleştirilmesiyle kira geliri elde edenler belirlenecek.

 

UYUŞTURUCU KONTROLÜ GELİYOR
Yatırım Programı kapsamında gelecek yıl, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi trafikte uyuşturucu madde kontrollerine başlanacak. Bu denetimlerin yapılabilmesi amacıyla denetim personeli eğitilerek, gerekli ekipmanlar sağlanacak. 30 yeni yol kenarı denetim istasyonu kurulacak. Gelecek yıl 25 milyon aracın denetiminin sağlanması amaçlanıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.