Anasayfa > Bölge, Öne Çıkan Haberler > Kadın Derneklerinden Vali Altıparmak’a Ziyaret

07.03.2014 Cum, 18:07

Kadın Derneklerinden Vali Altıparmak’a Ziyaret

Reklam

8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Erzurum’da bulunanKadın Derneklerinin başkan ve yöneticileri Vali Altıparmak’ı ziyaret etti.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Yurt’ un da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Vali Altıparmak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.Ziyarette hazır bulunan Gönüllü Anneler Derneği Başkanı İnciser Azak, Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Şermin Zil Vali Altıparmak’a çiçek takdiminde bulundular.“

 

 

YAKIN TARİHİMİZDE BELGELERLE KADIN” KONULU SERGİ…

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Yakın Tarihimizde Belgelerle Kadın” konulu bir de sergi açıldı. Öğretmenevinde düzenlenen serginin açılışını Vali Ahmet Altıparmak, Ak Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, YakutiyeKaymakamı Ahmet Katırcı ile sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri yaptı.Serginin çalışmasını yapan Osmanlı Arşiv Uzmanı Nurullah Nehir, açılış öncesi verdiği bilgide, 19’uncu yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı kadınlarının hak arama, çalışma ve sosyal hayatta yer edinme çabalarının dikkate şayan olduğunu belirtti. O dönemde çeşitli dergi ve gazetelerin çıktığına işaret eden Nurullah Nehir, kadınların 1870’li yıllardan başlayıp Osmanlı Devletinin yıkılış sürecine kadar yaklaşık 40 kadar dernek kurarak seslerini duyurmaya çalıştıklarını anlattı.

 

 

Nehir “Devrin şartlarına uyum sağlama konusunda Avrupalı çağdaşlardan geri kalmayan Osmanlı kadınlarının var olma mücadelesini anlatan 40 seçkin dergi örneğini sergimizde sunduk. Bu dergi örneklerinde kadınlarla ilgili ilkleri göstermeye çalıştık” dedi.Daha sonra serginin açılışını yapan Vali Altıparmak ve beraberindekiler sergilenen eserleri incelediler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.