Anasayfa > Slayt Haber > Kadına şiddet ve çocuk istismarı konferansı

02.12.2014 Sal, 13:23

Kadına şiddet ve çocuk istismarı konferansı

Reklam

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Kadın Kolları tarafından, Erzurum Barosu’nda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Şermin Zil ve Erzurum Barosu Avukatlarından Kübra Ertugay Güven tarından Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarı konulu konferans verildi. 
Zil, burada yaptığı konuşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadınlara yönelik çalışmalarını anlattı.
Şiddet Mağduru kadınlara verilen hizmetleri anlatan Zil, 2014 Yılı içerisinde 6284 sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında çeşitli hizmetler verildiğini anımsattı.
Erzurum’da kadın konuk evlerinde barındırılan kadın sayısının 137 olduğunu belirten Zil, ‘’ Hakkında önleyici tedbir kararı verilen kadın sayısı  bin 153’tür. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak kadınlarımızın mesleki eğitime devam etmeleri için bir yılda 30 program yapmış bulunmaktayız. Çalışmalarımız sayesinde ilimizde 97 kadınımız yarım kalan eğitimlerine devam etme fırsatı yakalamıştır. Şiddet mağduru kadınlara elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Toplumun gelişmesi açısından kadın eğitimi çok önemli ’’ dedi.
Erzurum m Barosu Kadın Hakları Kurulu Üyesi Avukat Kübra Ertugay Güven ise yeni Türk Ceza Kanununda cinsel suçlarla ilgili yasa maddelerin ağırlaştırılmış olarak ceza yaptırımı bulunduğunu ifade etti.
Güven, ‘Kadının vücut bütünlüğüne yönelik tecavüz ve taciz gibi cinsel şiddet içeren suçları, birey-insan olarak kadına yönetilmiş eylemler olarak değerlendirmiyordu. Cinsel suçlar içeren suçların, öncelikle toplumun genel ahlak ve adabını rencide ettiği kabul görüyordu. Bu nedenle bu tür suçlarda ‘topluma karşı suçlar’ başlığı altında ele alınıyordu. Yeni Türk Ceza Kanununda bu yaklaşımı reddederek,cinsel suçlarda korunması gereken değerlerin toplumsal ahlak, gelenek ve göreneklerden önce, bir insan olarak kadının kendisi ve onun vücut bütünlüğü olduğunu kabul etmiştir. Bu suç grubu yasada ‘Cinsel Dokunulmazlığı Karşı Suçlar’ altında kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasını, kadınların ve çocukların bedensel ve cinsel haklarının yasal olarak korunabilmesi son derece önemli ve 30’dan fazla değişiklik içeriyor. İlk maddesinde amacı ‘Kişilerin hak ve özgürlüklerini korumak’ olarak tanımlanan yeni yasada cinsel suçlarla ilgili tanımları genişletip cezaları ağırlaştırıyor.Yeni kanun’da evlilik içi tecavüzü suç olarak düzenleniyor.Aile bireylerine kötü muamele, bakım, destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında yapılacak suç duyurusunda 1 yıla kadar hapis istemi ile ceza yaptırımları bulunuyor’’dedi.
ERVAK Kadın Kolları Başkanı Nuran Çelenk ise kadınları bilinçlendirmek adına önümüzdeki günlerde de söz konusu konferansların devam edeceğini ifade etti.
Çelenk, toplumsal problemin çözümünde kadınların önemli yer tuttuğuna dikkat çekerek, kadın eğitiminin önemine değindi.
Konuşmaların ardından, Zil ve Güven’e plaket verildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.