Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Kadına şiddete 3 dakikada müdahale

27.08.2012 Pts, 8:21

Reklam

2011 Şubat’ında İzmir’de başlatılan şiddet gören kadınları polislere zimmetleme uygulaması başarıya ulaştı. Bu sayede 190 kadının hayatı kurtuldu.

 

 

Şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başarıyla uygulanan projeyi yurt sathına yayacak.
Türkiye’de ilk kez İzmir’de uygulanmaya başlanan Aileİçi ŞiddetleMücadeleprojesi, 190kadınınhayatını kurtardı. Proje kapsamında, hayatları tehlikede olduğu gerekçesiyle kendilerine zimmetlenen kadınları 24 saat korumaaltına alan İzmir polisi, sisteme kayıtlı kadınları 3 dakika içerisinde koca şiddetinden kurtarıyor.

 

Emniyet yetkilileri, şiddet gören kadınların dertlerini daha rahat anlatabilmesi için başına kadın komiserin getirildiği projeye ilginin her geçen gün arttığını söyledi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Şubat 2011’de başlattığı ve daha sonra tüm Türkiye’ye yayılan Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında sadece İzmir’de, eşinden şiddet gördüğü için koruma talebinde bulunan yaklaşık 700 kadın, asayiş ekiplerine zimmetlendi ve 24 saat takip altına alındı.

Cinayet Büro Amirliği bünyesinde kurulan Aile İçi Şiddetle Mücadele Kısım Amirliği, sistemli çalışmasıyla şiddet gören 190 kadını öfkeli kocasının pençesinden kurtardı

 

ŞİDDET UYGULAYANA TAKİP

Kadınların dertlerini daha rahat anlatabilmesi için başına kadın komiserin getirildiğiAile İçi Şiddetle Mücadele projesine, hemen her gün bir kadının korunmatalebinde bulunduğunu kaydeden polis yetkilileri, “Korunan tüm kadınların, telefon numaraları, kimlik bilgileri, akrabaları ve kendisini tehdit eden kişi ya da kişilerin bilgileri çıkarılarak sistemekaydediliyor. Polis, aynı zamanda kadınları tehdit eden kişileri de sürekli takip ediyor ve tehdit gerçekleştirirse sadece 3 dakika içinde hemen gözaltına alıyor” dedi.

 

 

PROJE YOLDAŞ BAYDAR İLE BAŞLADI 

Bu yöntemle korunan ilk isim Yoldaş Baydar oldu. Karakola giderek koruma talebinde bulunanmağdur kadın, polise zimmetlendi. Genç kadın, korunma talebinden bir gün sonra kocasının yine telefonla arayarak “seni öldürmeye geleceğim” demesi üzerine 100. Yıl Polis Merkezi’ni aradı. Acil çağrı üzerine harekete geçen polis, sistemdeki kayıtlı adrese giderek, öfkeli kocayı eve girmek üzereyken yakalayarak olası bir faciayı önledi.

ŞiDDET UYGULAYANA PSiKOLOJiK DESTEK

Merkez sadece şiddet gören kadın ya da çocuğa değil şiddet uygulayan kişiye de psikolojik destek verecek. Şiddet uygulayana uzmanlar gözetiminde şiddetten uzak durması ve aile kavramı anlatılacak. Merkezler şiddetin yoğun olduğu bölgelerden başlayarak mahalle mahalle eğitim hizmeti verecek.

 

81 şehre şiddet izleme merkezi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şiddet gören kadınlara sosyal, psikolojik ve hukuksal destek vermek için düğmeye bastı. Merkezi Ankara’da kurularak, iki yıl içinde 81 şehre yayılması planlanan şiddet izleme merkezleri ile şiddet gören kadınlar için acele koruma kararı çıkarılacak, kadın veya çocuk gerekirse başka ile naklettirilecek.

‘Aile Bütünlüğünün Korunması, Şiddeti Önleme Yasası’ çerçevesinde kurulan merkezlerin pilot uygulaması Bursa’da başlayacak. Mağdurlara sağlık kontrolü dışındaki tüm hizmetler bu merkezlerde verilecek. Mağdurlar, sağlık raporlarının alınması ve tedavileri sürecinde sağlık kuruluşlarından öncelikli olarak yararlandırılacak.

Mağdurun ifadesi, polis tarafından merkezdeki ifade alma odasında alınacak. Acele koruma kararı alınması ve uygulanması sağlanacak. Tüm süreçlerin polis nezaretinde gerçekleştirilmesi, güvenlik önlemlerinin etkin bir şekildetakipedilmesi. Daha sonra şiddet gören kadın ya da çocuk, meslek edindirme kurslarına yönlendirilecek.

 

 

DANIŞMANLIK HİZMETİ DE VERİLECEK

Şiddet görenkadın ve çocuğun tüm danışmanlık hizmetleri de bu merkezlerce sağlanacak. Şiddet gören ve merkeze sığınan kadın ilk olarak ‘kadın kabul’ denilen birime alınacak. Kadın veya çocuk burada 48 saat misafir edilecek. Mağdur kendi ayakları üzerinde kalabileceği zamana kadarkadın konuk evinde kalabilecek. Çocuklara durumlarına göre kreş hizmeti veya okul hizmeti verilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlık olacak merkezler valilik ya da kaymakamlık, emniyet, adliye, icra, sivil toplum kuruluşları, jandarma ya da emniyet, sağlık, barolar, iş-kur, üniversiteler, belediyeler gibi kurumların koordinasyonunda görev yapacak. 

LÜTFİ ERDOĞAN/CEM KARTAL – BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.