Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Kadınlar toplantısına erkekler ilgi gösterdi

11.09.2012 Sal, 12:42

Reklam

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen “Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” kapsamında, 11 ve 12 Eylül tarihlerinde Erzurum’da çevre illerden katılımla bir dizi iletişim etkinliği düzenleniyor.
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ve yoğunlukta erkeklerin ilgi gösterdiği “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi” Bölgesel Konferansı başta İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurulu üyeleri olmak üzere Erzurum, Erzincan ve Bayburt’tan kadın istihdamının geliştirilmesi konusunda katkıda bulunabilecek tüm kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larını bir araya getirdi.
“Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi” konulu konferansta; istihdam politikalarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılması ve yerel kurum uygulamaları, yasal çerçeve, toplumsal cinsiyet temelli bütçeleme konuları ve iyi uygulama örnekleri ele alındı.
Konferansa Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan, Erzurum Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu Koordinasyon Birim Üyesi Nazan Kahraman, Erzurum İŞKUR İl Müdürü Ahmet Tacettin Ötügen kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Konferansın açılış bölümünde konuşan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu Koordinasyon Birim Üyesi Nazan Kahraman “Operasyon aslında iş hayatının dışındaki kadınları hedef aldı. Operasyonun amacı iş hayatından uzak eğitimden uzak, uzmanlaşamadan uzak kalan kadınları iş hayatına kazandırmak. Biz yaptığımız bu projeler sayesinde kadınları iş hayatında daha aktif göreceğimizi düşünüyoruz. Şunu da unutmayalım kadın erkek eşittir hatta kadınlar dinimize göre erkeklerden üstündür. İnanıyorum ki düzenlemiş olduğumuz projeler sayesinde kadınları iş hayatında daha aktif duruma getireceğiz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Eyüp Tavlaşoğlu ise konuşmasında “Biz kadınlarımızı eşit olarak değil baş tacımız olarak görüyoruz. Biz 2010 yılından itibaren 165 farklı alanda 365 kadına eğitim ve kurs verdik. Yaptığımız projeler sayesinde Erzurumlu kadınlar iş hayatında aktif hale gelecek” ifadelerini kullandı
Vali Yardımcısı Özgür Arslan da “Bu projeler sayesinde kadınlar iş hayatına daha kolay girebilecekler. Bu projeye maddi ve manevi destekte bulunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konferansa konuşmacı olarak Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nden Burcu Öztürk, İşkur’dan Ayşen Karabulak ve Muğla Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdulrezak Altun konuşmacı olarak katıldı.
BÖLGEDE HİBE ALAN PROJE TEMSİLCİLERİ ERZURUM’DA BULUŞTU
Geçtiğimiz yıl Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu Hibe Programı kapsamında Erzurum, Erzincan, Bayburt, Muş, Kars, Bingöl ve Ardahan illerinde bakım sorumlulukları, kırsaldan kente göç ve kültürel engeller nedeniyle istihdama katılamamış kadınlara mesleki beceri ve kişisel gelişim eğitimleri vermek amacıyla desteklenen 131 projeden 15’inin proje temsilcileri ve projelerden faydalanarak çalışma hayatına katılan kursiyer kadınlar deneyim ve vizyon paylaşımı için bir araya geldi.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, mesleki beceri edinme, nitelik kazanma, finansmana ulaşım ve girişimcilik konularında uzman konuşmacıların aydınlatıcı bilgiler sunduğu panelin ardından, katılımcılar 2 grup halinde Deneyim Paylaşımı Çalıştayına katıldı.
Proje yürütücülerinin oluşturduğu grup; proje uygulama sürecindeki deneyimlerini, karşılaştıkları sorunlara ürettikleri çözümleri ve bundan sonra yürütülecek projelerin yaşam döngüsüne yönelik önerilerini aktardılar. Projelerin nihai faydalanıcıları kadınlar ise aldıkları eğitimin sağladığı olanakları, kazanımlarını, beklentilerini ve kariyer planlarını paylaştılar. Bu vizyon ve deneyim paylaşımı toplantıları ile ileriye dönük işbirlikleri ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak bir iletişim ağı oluşturulması amaçlanıyor.
KADIN İSTİHDAMI KONUSUNDA ERKEKLERE EĞİTİM!
Erzurum’un önde gelen sanayi kuruluşu Aşkale Çimento’nun çalışanları, “Kadının Toplumsal Yaşama Katılımı” konulu eğitime katıldı. Ağırlıklı olarak erkek işçilerin katıldığı toplantıda, kadın erkek eşitliği konusunda uzman Doç. Dr. Abdülrezak Altun, kadınların ve erkeklerin geleneksel olarak biçimlenmiş toplumsal rollerinin kökenlerine ilişkin bilgi verdi. Kadın ve erkek eşitliğinin toplumsal gelişme açısından taşıdığı öneme değinen Altun, kadınlara göre daha iyi konumda olduğu düşünülen erkeklerin de toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak, önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu, bu nedenle, kadınların daha eşit bir düzeye yükseltilmesinin erkekler açısından da olumlu sonuçları olacağını savundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.