Anasayfa > Ana Manşet, Bilim Teknoloji > Kadınlara iş vaadinde bulunan dolandırıcılara dikkat

19.04.2014 Cts, 19:41

Kadınlara iş vaadinde bulunan dolandırıcılara dikkat

Reklam

Kadınlara oturdukları yerden 800 TL’ye iş vaadinde bulunan bir site Facebook’ta binlerce takipçisi olan fan sayfalarını kullanıyor ve kadınları tuzağına çekmeye çalışıyor.

 

İnternet bir bilgi deryası olduğu kadar milyonlarca tehdit unsurunu da içinde barındıran ve bilinçli kullanılmadığı hallerde kullanıcıların başını epey ağrıtan bir mecra. Özellikle Facebook ve Twitter gibi milyonlarca kullanıcının her gün ziyaret ettiği siteyi kullanan dolandırıcılar öyle yöntemler kullanıyor ki kullanıcıların bir anlık dikkatsizliği, pek de hoş olmayan sonuçlar doğuruyor.

 

 

1 HAFTADA OTURDUĞUNUZ YERDEN 800 TL KAZANMAK İSTEYEN

Dolandırıcıların paravan olarak kurduğu pek çok internet sitesi var. Hürriyet’ten Selim öztürk’ün haberine göre; bunlardan biri de kadınlara iş vaadinde bulunan Bayan Ek İş isimli site… ‘Kendi evinizden çalışarak 1 haftada 800 TL kazanın’ sloganıyla kurbanlarına yaklaşan dolandırıcılar bunun için Facebook sayfalarını kullanıyor. Facebook’ta binlerce takipçisi olan bir fan sayfasıyla anlaşıp reklamını yaptıran dolandırıcılar, bu yolla daha çok kullanıcıya ulaşmayı başarıyor.

 

 

4 MİLYON İNSANA ULAŞTIĞINI İDDİA EDİYOR AMA…

Siteyi yakından incelediğimizde kendileriyle ilgili ‘çok çarpıcı’ rakamlar paylaşmayı da ihmal etmiyorlar. Söz konusu sitenin iddiasına göre 4 milyonun üzerinde kişiye bir ay içinde ulaşabiliyorlar. Gerçekten müthiş bir rakam! Ancak sitenin alexa.com üzerinden durumu sorgulandığında 13,177,860’ıncı sırada olduğuna şahit oluyorsunuz. Yani değil 4 milyon kişiye sitenin bin kişiye bile bir ayda ulaşması oldukça güç.

 

 

İŞTE KADINLARA İŞ SÖZÜ VEREN SİTENİN GERÇEK YÜZÜ

Site, evde oturan ve iş arayan, evinde oturarak haftalık 800 TL’ye kadar para kazanmak isteyenler için iş fırsatı sunduğunu iddia ediyor. Biz de hemen siteyle ilgili aklımıza takılan soruları sormak için ‘Canlı Desteğe Bağlan’a tıklıyoruz. Ulaş isminde sahte bir hesap sizi karşılıyor. Aslında karşınızda Ulaş diye bir kişi elbette yok; sadece belli satırları otomatik olarak kullanıcıya gönderen tek düze bir sistem kurulmuş. Ulaş isimli sözde müşteri temsilcisi önce bize ‘Merhaba ziyaretçi. Size nasıl yardımcı olabilirim’ sorusunu yöneltiyor. Biz de ‘internet editörlüğü yapmak istiyorum, bunun için ne yapabilirim’ diye cevaplıyoruz. Sistem bir süre bekliyor ve ardından uzun bir metin gönderiyor. Bir hayli yazım hatası olan ve Türkçe karakter sıkıntısı yaşayan cevap metninde şu satırlar yazıyor ve dananın kuyruğu kopuyor:

 

 

“Kamerali sohbet oparatörlügü özetinde siteye üye olan üyelerle görüntülü olarak sohbet etmektir. Üyeler süre satin alirlar, siz de onlar sürelerini harcadikça para kazanirsiniz. Saatine 20 tl ödenir, haftalik 400tl yi geçtiginizde saat ücreti 25tl ye çikar. Günde 6-8 saat giris yapmaniz durumunda 500-1500 tl arasinda bir kazanciniz olacaktir.

 

 

Giris saatleri sinirlamasi yoktur dilediginiz saatte giris ve çikis yapabilirsiniz.

Kamera karsisinda yüzünüzü göstermeyecek sekilde şık bir kiyafetle kamerayi çenenize kadar tutacak sekilde oturursunuz. Üyelerin sizin bayan oldugunuzu anlamasi yeterlidir. Yüzünüz görünmez. Sitenin hiç bir yerinde adiniz, telefonunuz herhangi kisisel bir bilginiz yer almaz. Gizlilik ön plandadir.

 

 

Ödemeler her hafta pazartesi-sali günlerinde yapilir.

Sitede iletisim bilgisi vermek yada almak kesinlikle yasaktir. Sadece sanal sohbet servisi oldugumuzun altini çiziyorum.

Özel ve Genel oda olmak üzere 2 tip oda vardir. Genel odalar saatine 1tl aldiginiz tüm üyelerin size yazabildigi odalardir. Burdaki amaç sizi görüp özel odaya almalaridir. Asil kazanç yeri özel odadir. Özel odalarda 1e1 sohbet edersiniz ve saatine 20 tl alirsiniz. Hafta içi kazanciniz 400 tl yi geçince de 25tl ye çikar.

Her tip üye vardir. Normal sohbet etmek isteyen de sapik saçma konular konusan da. Malumunuz Türkiye’de yasiyoruz. Ancak istemediginiz üyeyi odanizdan atma ve engelleme sansiniz oldugundan bu bir sorun teskil etmez.”

 

 

İLETİŞİM NUMARASI VEYA ADRES YOK SKYPE HESABI ŞART

Diğer bir deyişle kadınlardan Skype hesabı açılması, kamera karşısına geçmeleri ve erkeklerle saatlerce sohbet etmesi isteniyor ve karşılığında 800 TL kazanılacağı sözü veriliyor.

 

 

İletişim numaralarına ulaşmaya çalıştığımız sitede ise herhangi bir telefon numarası, adres bilgisi yer almıyor. Sadece Skype üzerinden görüşmelere olanak veriliyor.

 

 

BU TUZAĞA DÜŞMEYİN

Aslında Bayan Ek İş isimli site, sosyal medyada sıkça görülen binlerce tuzaktan sadece biri ve bilinçli davranılmadığında tuzağa düşmek işten bile değil. Bu nedenle Facebook sayfasından takip ettiğiniz sayfalardan tıkladığınız link’lere kadar çok ama çok dikkatli davranmak durumundasınız.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.