Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > Kağıthane’de Dadaş rüzgarı

03.06.2013 Pts, 0:47

Reklam

HATİCE ÇEKER
İSTANBUL (İHA) –

 

Kağıthane Belediyesi’nin düzenlediği tarihimizin en görkemli sporlarından cirit oyunları nefes kesti.
Cirit, bir diğer adıyla çavgan, kültürümüzde yüzyıllardır oynanan ata oyunu olarak dolu dizgin Kağıthane’de yaşatılıyor. Kağıthane Belediyesi’nin geleneksel olarak Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında düzenlediği cirit oyunlarında rekabetin heyecanı tribünleri dolduran seyircilerin alkış sesleriyle birleşti. Atlı spor ve binicilik kulüplerinin gösterileriyle renkli anlara sahne olan cirit oyunlarında Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın yanı sıra Türkmenistan At Bakanlığı Uluslararası Bölüm Başkanı ve Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Oraz Muhammed, İlçe Kaymakamı A. Akın Varıcıer, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Sami İlhan, AK Parti Kağıthane İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem Tekbıyık, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, STK başkanları ve üyeleri, muhtarlar, birim müdürleri ve hakem heyeti yer aldı.

 
Konuşmasında Başkan Kılıç’a teşekkür eden Varıcıer, “Ata sporlarımızdan biri olan cirit oyunları, geleneksel olarak gerçekleştirilen Sadabad Yaz Etkinlikleri’nde yaşatılıyor. Bu güzel günde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor ve cirit oyuncularımızı tebrik ediyorum” dedi.

 
Cirit oyunlarında emeği geçenleri ve katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Kılıç ise, “Değerli Kağıthanelilere ve İstanbul’un çeşitli yerlerinden gelerek etkinliğimizi takip eden cirit severlere sevgilerimizi sunuyoruz. Gerçekten keyifli ve güzel bir gün oldu. Böyle bir günde emeği geçen ve katılanlara çok teşekkür ediyoruz. Cirit etkinliği münasebetiyle oluşturduğunuz bu güzel havadan, bu güzel ortamdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Anadolu’nun güzide sporcularına atlarıyla birlikte burada bizimle birlikte bulundukları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Atlı cirit takımlarının seyircileri selamlamasıyla başlayan gösteriler Erzurum, Sivas, Uşak, Manisa ve Bayburt Üniversitesi atlı cirit takımlarının oyunlarıyla devam etti. Özel yetiştirilmiş atlar üzerinde maharetlerini sergileyen Erzurumlu  binicilerin birbirinden zorlu hareketlerle yaptıkları gösteri nefes kesti. Başkan Kılıç ve protokol tarafından gösteriye katılan hakem heyetine, takımlara ve sporculara kupa ve madalyalarının takdim edilmesinin ardından etkinlik sona erdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.