Anasayfa > Ana Manşet, Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Kale ve çevresine Modern Kent Uygulaması

26.06.2014 Per, 8:17

Reklam

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, Kale ve çevresinde uygulanacak olan Kültür Yolu Projesi’nin önemine dikkati çekerek, “Kültür Yolu Projesi’yle yeni ve modern bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

TRT Haber‘e konuk olan Keskin, Kültür Yolu Projesi’yle ilgili bilgi verdi. Kalkınma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü projenin Erzurum için önemli olduğunu ifade eden Keskin, “Kültür Yolu Projesi, Kalkınma Bakanlığı ile birlikte Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesidir. Bu proje üç etaptan oluşuyor. Proje; birinci, ikinci ve üçüncü etap şeklinde aşamalı olarak uygulanacak” şeklinde konuştu. Birinci etapta yaklaşık 90 milyonluk bir bütçeyle hem kentsel dönüşümü sağlayacaklarını hem de bölgedeki modern Kent kurgusunu temellendireceklerini anlatan Keskin, şöyle devam etti:

 

 

 

“Kale ve çevresindeki dönüştürdüğümüz alanları yeniden modern bir anlayışla inşa edeceğiz. Bu bölge, cazibe merkezi haline getirilecektir. Şuan fiziki olarak yüzde 35’lik bir seviyede kamulaştırmaya ulaşıldı. Bunun için yaklaşık 19 milyon TL bir bütçe kullanıldı. İlerleyen aşamalarda, yani önümüzdeki üç ay içerisinde, kamulaştırmayla birlikte yıkımlara da devam edeceğiz. Sene sonuna doğru çevredeki kamulaştırmaları tamamlanan binaların yıkımı ve projeler çerçevesinde kentsel tasarımla ilgili yeniden inşa ve çevrenin peyzaj çalışmasını yapacağız.”

 

 

 

“TARİHİ KİMLİĞİ KORUYACAĞIZ”

Keskin, kale ve çevresinde tarihi kimliğin en iyi şekilde korunacağını söyledi. Erzurum‘da kentsel dönüşüm ve kentsel tasarımın birlikte yürütüleceğini belirten Keskin, şöyle devam etti: “Bizim, kentsel dönüşüm ve kentsel tasarım projelerinde şehri harabeye çevirip arkasından da yeni binalar inşa etme hayalimiz yok. Tarihi dokuya uygun bir uygulama peşindeyiz. Kale ve tam karşısındaki Ulu Cami ile birlikte bu alandaki tarihi eserlerin korunmasını sağlayarak, tıpkı eskiden olduğu gibi, bölgedeki mahalle kültürünü koruyacağız. Kültür Yolu Projesi kapsamında bölge cazibe merkezi haline gelecek. Amacımız kamulaştırdığımız binaların bedelini ödeyip insanların buradan ayrılmalarını sağlamak değil. Amacımız; eski Erzurum‘da tarihi kimliği koruyarak, şehri modernleştirmektir.”

 

 

 

“ŞEHİR GERÇEK BİR ESTETİĞE KAVUŞACAK”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen‘in talimatıyla Kültür Yolu Projesi’yle ilgili kamulaştırma çalışmalarının hızlandığını anımsatan Keskin, sözlerini şöyle tamamladı:

 

 

 

“Projenin birinci etabı sonuçlandığında Ulu Camii’nden bakıldığında kaleyi, kaleden bakıldığında da Ulu Cami’yi ve arka plandaki Üç Kümbetleri görebileceğiz. Birinci etap yaklaşık 7.5 hektarlık bir alandan oluşuyor.Erzurum‘da bugün kale ve çevresinde tarihi eserlerin bulunduğu yerler eski evlerin arasında örtük ve kapatılmış bir vaziyettedir. Projeyle birlikte, hem kültürel mirasımız ortaya çıkacak hem de turizm canlanacaktır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.