Anasayfa > Sağlık > Karaoğlu, Diş Hekimliğinde 3 Boyutlu Dönemi Anlattı

02.11.2015 Pts, 10:00

Karaoğlu, Diş Hekimliğinde 3 Boyutlu Dönemi Anlattı

Reklam

Klinik34 Diş Hekimlerinden Dt. Baran Karaoğlu, diş hekimliğinde 3 boyutlu dönem ile bilgisayar destekli tarama, tasarım ve üretim yapma imkânı veren dijital diş hekimliği ile madde kaybı yaşanan dişlere uygulanacak olan kaplama ve porselen dolgu aynı seans içerisinde hastaya teslim edildiğini söyledi. Böylelikle uzun süren diş hekimi randevu süreçlerinin sona erdiğini belirten Karaoğlu, şöyle konuştu: “Bir kısmı kırılan, çürüyen, geniş dolgulu ya da madde kaybı olan dişlere uygulanan kaplama ve dolgu tedavisi kliniklerdeki bilgisayar destekli tasarım ve üretim cihazıyla dakikalar içerisinde gerçekleşiyor. Özellikle tedaviye uzun zaman ayıramayacak koşullara sahip hastalar için büyük kolaylık anlamına gelen cihaz, laboratuvar sürecini ortadan kaldırarak zamandan tasarruf sağlıyor.”

YENİ NESİL DİŞ HEKİMLİĞİ, A DAN Z YE DİGİTAL DÖNEM

Dt. Baran Karaoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “İlk olarak ağız içinin optik okuyucuyla bilgisayar ortamına 3 boyutlu olarak aktarılmasıyla başlayan süreç yapılacak protezlerin bilgisayar ortamında milimetrik tasarımıyla devam etmektedir. Dün diş, diş eti ve çevre dokular tamamen birbirinden ayrı renklerde tarandığı için geleneksel yöntemle karşılaşılan uyum sorunları bu cihazlarda sıfıra indirilmiştir. Diş hekiminin 3 boyutlu görüntü üzerinde milimetrik tasarımı sayesinde kuron protezleri, inley-onley (seramik dolgular), köprü protezleri, lamina ve implant üstü protezler diş teknisyenine gerek kalmadan klinik içerisindeki özel makinada kazınmaya (üretilmeye) hazırdır.”

HATAYA YER YOK

Digital tasarım ve üretimin en önemli özelliklerinden birinin tüm hesaplamaların ve tasarımın sürekli bilgisayar tarafından denetim altında tutulması olduğunu anlatan Karaoğlu, “Böylelikle eskiden elle üretim sırasında, gözün kaçırdığı hataların CAD-CAM cihazlarında daha üretime sunulmadan uyarı vererek hataları ortadan kaldırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.