Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Kayıp ABD’li vahşice öldürüldü

03.02.2013 Paz, 19:35

Kayıp ABD’li vahşice öldürüldü

Reklam

13 gündür aranan Sarai Sierra’nın cesedi Cankurtaran’daki tarihi surların içinde bulundu. Kafası sert cisimle ezilen Sierra’nın belden aşağısı çıplaktı.

 

İstanbul polisini alarma geçiren, MİT ve FBI’ın da devreye girmesine neden olan ABD’li turist Sarai Sierra’nın esrarengiz kaybolma öyküsü hazin bitti. 13 gündür her yerde aranan Sierra’nın cesedi dün akşam saatlerinde Cankurtaran’daki tarihi surların içindeki bir dehlizde bulundu. İlk bulgular talihsiz kadının vahşice katledildiğini gösteriyor. Fotoğraf çekmek için İstanbul’a gelen ve 21 Ocak’ta Beyoğlu’nda kiraladığı evden çıkan 33 yaşındaki Sarai Sierra’dan o günden beri haber alınamıyordu. Kayıp başvurusunun yapılmasının ardından sadece İstanbul polisi değil, MİT ve FBI da alarma geçti. Sierra’nın yerini tespit etmek için her çeşit yöntemi deneyen İstanbul Emniyeti, önce genç kadının telefon kayıtlarını, internet bağlantılarını, kredi kartı harcama dökümlerini ve internet üzerinden yaptığı görüşmeleri incelemeye aldı. Polis, Sierra’nın internet üzerinden sohbet ettiği Taylan kod adlı bir Türk’ün bilgisine başvurdu. Taylan, 21 Ocak’ta Sierra ile Galata Köprüsü’nde buluşmak üzere sözleştiklerini ancak buluşmanın gerçekleşmediğini söyledi. Polis bir yandan sokak sokak dolaşarak kayıp afişleriyle arama yaparken 28 kişilik bir ekip de Beyoğlu ile Galata Köprüsü arasındaki 500’ün üzerindeki güvenlik ve MOBESE kameralarını didik didik inceledi. Genç kadının 21 Ocak’ta Galata Köprüsü’nde gözüktükten sonra saat 13.15’te Sirkeci’de görüntülendiği ancak Yenikapı’daki kameralara hiç yakalanmadığı tespit edildi. Polis bunun üzerine Cankurtaran bölgesini adım adım aramaya başladı. Ve korkulan gerçek ortaya çıktı. Saat 17.00 sıralarında Sahil Kennedy Caddesi’nde deniz fenerine 100 metre mesafede bulunan tarihi surların iç kısmındaki dehlizde bir kadın cesedi bulundu. Ekiplerin tamamı bölgeye gitti.

 

 


13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Üzerinden çıkan ehliyet cesedin Sierra’ya ait olduğunu kesinleştirdi. Yapılan incelemede talihsiz kadının başının sert bir cisimle ezilerek öldürüldüğü ve belden aşağısının da çıplak olduğu tespit edildi. Kadının karın bölgesinde de neden olduğu tespit edilemeyen bir yara izi bulundu. Cesedin yakınında bir de battaniye vardı. Polis tecavüz ihtimalinin de üzerinde duruyor. Sierra’nın üzerindeki altın küpe ve kolyelerin alınmadığı saptanırken cep telefonu ve tablet bilgisayarının kayıp olduğu anlaşıldı. Olayla ilgili bölgede bulunan 2’si kadın 13 kişi ise gözaltına alındı. 

 

 

EŞİ AĞLAYARAK TEŞHİS ETTİ
Cankurtaran’da sur dibinde öldürülmüş olarak bulunan Sarai Sierra’nın cesedi incelemenin ardından Samatya Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. İstanbul’da bulunan eşi Steven Sierra da acı haberi aldıktan sonra teşhis için hastaneye geldi. Teşhis sırasında ağladığı belirtilen Steven Sieerra daha sonra bir açıklama yapmadan hastaneden ayrıldı. 14 yıllık kayıp eşini bulmak için İstanbul’a gelen Steven “Türkiye’de iyi vakit geçirdiğini söylüyordu. 9 ve 11 yaşındaki oğullarımıza annelerinin kaybolduğunu söylemedim. Ancak bir şeyin ters gittiğini hissediyorlardı. 21 Ocak günü kendisiyle konuştum. Bir sonraki gün eve döneceği için heyacanlıydı. Onu bulmak zorundayız ” demişti.

 

 

22 OCAK’TA DÖNECEKTİ
7 Ocak günü Türkiye’yi gezmek üzere İstanbul’a a gelen fotoğrafçılık meraklısı iki çocuk annesi Sarai Sierra, Beyoğlu Tarlabaşı’nda bir oda kiralamıştı. 15 Ocak’ta Hollanda’ya giden genç kadın daha sonra Almanya’nın Münih kentine geçmişti. 19 Ocak günü tekrar İstanbul’a dönen genç kadının ailesi ile yazıştığı ve ipad ile çektiği İstanbul görüntüleri yolladığı belirtildi. Sierra ayrıca 22 Ocak’ta ABD’ye döneceğini de bildirmişti. Ancak ailesi Sarai Sierra dönmeyince ABD konsolosluğu aracılığıyla polise kayıp başvurusunda bulunmuştu.

 

 

‘ÇUVALDA BİR EL GÖRDÜM’
Cesedi geçen salı gördüğünü iddia eden bir kadın ifade vermek üzere Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gitti. İsmini açıklamak istemeyen tanığın “Geçen salı gecesi kardeşime yemeğe gittim. Yemek dönüşü gece saat 23.00-23.30 sıralarında surların dibinde bir arabadan 40-45 yaşlarında bir adam çuval çıkardı. Çuvalı omzuna aldığı sırada ağız kısmından bir el çıktığını gördüm. Kızımı aradım. O da ‘anne yanlış görmüşsündür’ dedi. Şahin veya Doğan marka gibi eski bir arabaydı” diye ifade verdiği belirtildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.