Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Kayseri Ticaret Odası Ve Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

02.11.2015 Pts, 10:24

Kayseri Ticaret Odası Ve Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Reklam

Kayseri Ticaret Odası ve Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanacak olan, “Organ Nakli Haftası” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Hiçyılmaz, “Organ bağışı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Organ bağışı hayat kurtarır, insanlar için yaşam umududur. Bağışlanan her organ, yeni bir hayat demektir” dedi.

Hiçyılmaz, “Ülkemizde 65.000’e yakın kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. 2025 yılında bu rakamın 100 binleri bulacağı söylenmektedir. Diyaliz hizmetleri böbrek hastaları için geçici bir çözüm olup bu hastalar için kesin tedavinin ancak organ nakli ile gerçekleştirilebilmektedir. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ise böyle bir imkâna sahip değillerdir ve uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedirler” diye konuştu.

Türkiye’de organ nakli konusunda önemli çalışmalar yapıldığını ancak organ bağışının dünya standartlarının altında kaldığını belirten Hiçyılmaz, “Ülkemizde ve kentimizde çok sayıda insan organ beklemektedir. Toplumumuzda ise organ bağışı konusunda yeterli duyarlılık bulunmamaktadır. Organ bağışına dikkat çekmek ve toplumumuzu bilinçlendirilmesi amacıyla Erciyes Organ Nakli Vakfı olarak çeşitli faaliyetler yürütmekteyiz. Tüm vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda hassasiyet göstermesini bekliyor ve vakfımıza destek olmaları çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş vatandaşların, organ ve dokularını ölümlerinden sonra kullanılmak üzere bağışlamak istediklerinde tüm sağlık kuruluşlarına başvurabileceklerini vurgulayan Hiçyılmaz, “Organ bağışı hastaların umut ışığıdır ve yaşam kalitesinin arttırılmasındaki en önemli faktördür. Organ bekleyen her bir insanımıza umut ışığı olabilmek hepimizin elindedir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.