Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber > Kazada Şok Eden Ayrıntı

11.07.2012 Çar, 19:57

Kazada Şok Eden Ayrıntı

Reklam

Erzurum’un Tortum İlçesi yakınlarında 5 kişinin ölümü, 43 kişinin de yaralandığı dünkü kazada, köprüden uçup devrilen otobüsün frenlerinin tutmadığı ortaya çıktı. Rampa aşağı hızlanan otobüsü ‘Durdurabilirim’ düşüncesi ile şoför koltuğuna geçen tecrübeli şoför Bülent Koçak, “Hiçbirşey yapamadım” dedi. Otobüsün çok eski olduğunu, uzun yola çıkmaması gerektiğini savunan yaralı yolculardan Gökhan Karademir, “Araç seyir halindeyken şoförler yer değiştirdi. Kısa bir süre içerisinde kaza oldu. Şoförler yer değiştirmeden önce içeriyi yanan balata kokusu sarmıştı” dedi.

 

Ardahan’dan Bursa’ya gitmek için dün saat 13.00’de yola çıkan Bülent Koçak yönetimindeki otobüs, saat 16.15’te Erzurum’un Tortum ile Uzundere ilçeleri arasındaki Aksukapı kavşağında köprüden dereye uçtu. Yan yatan otobüste Ramazan ile eşi Fatma Top, Mehmet Karatepe, Murat Tuğcu, Kırgız uyruklu Ahmedi Veliyev öldü, 43 kişi de yaralandı. Yaralılar, Erzurum’daki çeşitli hastanelede tedavi altına alındı.

Yaralıların ifadeleri üzerine otobüsün iki şoförünün, rampa aşağı inilirken frenin boşalması üzerine yer değiştirdiği ortaya çıktı.

 

OTOBÜS SEYİR HALİNDEYKEN ŞOFÖRLER YER DEĞİŞTİRDİ

Otobüsü kullanan yardımcı sürücü Mustafa Ekinci, balataların aşırı ısınması sonucu frenlerin tutmamaya başladığını fark etti. Paniğe kapılan Ekince, durumu hemen usta sürücü Bülent Koçak’a söyledi. Otobüs hareket halindeyken sürücü koltuğuna oturan Bülent Koçak da frenlerin tamamen boşalmasıyla kontrolü sağlayamadı. Bir süre daha yol alıp rampa aşağı hızlanan otobüs, yolcuların çığlıkları arasında köprüden uçup yan yattı.

 

‘HİÇBİR ŞEY YAPAMADIM’

43 yaralı arasında bulunan 2 şoförden Bülent Koçak, 1996 model otobüste diğer şoförle yer değiştirdiğini belirterek, “Hiçbir şey yapamadım. Müdahale edemedim. O şekilde 5-10 dakika, 70 kilometre hızla rampa aşağı gidiyorduk” dedi.

Kazadan önce otobüsü kullanan Mustafa Ekinci ise “Ne olduğunu ben de anlamadım. Firmaya yeni girdim. Balatalar ısındı. Dedim ki ‘frenleri yok bunun’. Araç seyir halindeyken Bülent’le yer değiştirdik. Biraz gittik, sonra köprüden uçtuk” diye konuştu.

Otobüsün çok eski olduğunu, uzun yola çıkmaması gerektiğini savunan yaralı yolculardan 39 yaşındaki Gökhan Karademir, “Ankara’ya gidiyordum. Araç seyir halindeyken şoförler yer değiştirdi. Kısa bir süre içerisinde kaza oldu. Şoförler yer değiştirmeden önce içeriyi yanan balata kokusu sarmıştı” dedi.

 

‘HERKES YARDIM ÇIĞLIKLARI ATIYORDU’

 

Yaralı yolculardan 40 yaşındaki Memduh Kaya da Erzurum’un Oltu İlçesi’nden Ankara’ya gitmek için bindiğini söyledi. Kaya, “Kaptanlar otobüs haraket halindeyken yer değiştirdi. Otobüs, sağa sola yalpalayarak dengesini kaybetti. Tecrübeli şoför durdurmak için koltuğa oturdu. Viraja girince otobüs, köprünün bariyerlerine vurdu ve dereye uçtu. Herkes yardım çığlıkları atıyordu. Askerler geldi. Yaralıları dışarı çıkardılar. Sağlık ekipleri zamanında müdahale etmeseydi, ölü sayısı çok olurdu” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.