Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > Kış lastiği denetimleri başladı

01.12.2014 Pts, 18:18

Kış lastiği denetimleri başladı

Reklam

Erzurum Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Ağrı yolu üzerinde yoğun kar yağışı altında kış lastiği kontrolü yaptı. 
Erzurum – Ağrı Karayolu Bölge Trafik önünde yoğun kar yağışı altında yapılan kontrollerde kural ihlaline rastlanmadı. Sürücüler de uygulamayı can ve mal güvenliği açısından doğru bulduklarını söyledi.
Trafikten sorumlu Erzurum Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Ersin Ersoy ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Yaşar Kuş, kurala uymayan araçlara 519 lira ceza yazıldığını belirterek, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe” göre, kış şartlarına uygun olmayan kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık – 1 Nisan’da zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak” dedi.
Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde, yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.