Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > kışlada işkence iddiası

03.12.2012 Pts, 9:17

Reklam

Erzurum’da 9. Kolordu Muhabere Bölük Komutanlığı’nda 2011 yılının Kasım ayında 1991-3 tertip askerler Bilal Birdoğan Erkan Akdeniz, Engin Türk, Bilal Duran ve Yaşar Demir’i ‘tehdit, şiddet, işkence, yaralama ve kişinin hürriyetinden yoksun zincirleme şeklinde gasp’ suçunu işledikleri iddiasıyla 1990-4 tertip 3’ü tutuklu 5 asker hakkında 60 yıl hapis istemiyle sivil mahkemede dava açıldı.

 

Askerlerin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma üzerine 1991-4 tertip askerlerden Tolga Hoşgün. (23), İbrahim Kaya. (23) ve Erdi Demirdelen. (24)  tutuklanarak Erzurum Askeri Cezaevine konulurken, Müjdat Türe. (24) ve Eyüp Bedir. (24), ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Askeri Savcılık tarafından hazırlanan iddianameyi Askeri Mahkeme olayı ‘sivil suç’ sayarak, dava dosyasını Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

 

ASKERİ SAVCI İDDİANAMEYİ HAZIRLADI…

 

Askeri  Cumhuriyet Savcısı Oğuzdan Önsel’in hazırladığı iddianameye göre, 1990-4 tertip askerler, şikayetçi 5 askeri ayrı ayrı, “Bak koçum, biz uzun zamandır buradayız. Bütün komutanlar bizi seviyor. Sen daha yeni geldin. Bir şey olduğunda sana değil bize inanırlar, eğer dediklerimizi yapmadığın takdirde seni jiletle doğrarız.’ diye tehdit edip, döverek kredi kartını ve 20’şer TL paralarını zorla alıp, ‘seni öldüreceğiz’ tehdidiyle de kantinden zorla cips, bisküvi, kola gibi içecek aldırdılar.

 

KOĞUŞTA ÇARŞAFLI İŞKENCE…

 

Sanıklardan Eyüp B. Tolga ve Erdi ile birlikte 5 numaralı koğuşa giren Eyüp B’nin, 1993-3 tertip asker Birol B.’ye yaptıkları akıl almaz işkenceleri de iddianamede yer aldı. Savcılık iddianamesini göre, Eyüp B., Tolga H., Erdi D. ile birlikte koğuşa gelen Eyüp B., Birol B.’nin önce boğazını sıkıp, plastik bir boruyla yine boğazına vurarak, ‘Keserim seni, öldürürüm’ diye tehdit  etti. Bu esnada Erdi ise yatak çarşafını ortadan yırtarak bir ucunu Birol B.’nin boynuna, diğer ucunu da kalorifer borusuna sararak, aynı tertip diğer askerlere ‘gelin tertibinizin halini görün’ sözleriyle tehdit etti. Sonrasında Birol B.’nin 20 TL’si ve kredi kartını alarak, koğuştan çıktılar.

 

“SİLAH ARKADAŞLARIMIZI KOĞUŞA KAPATMADIK”…

 

Tutuklu sanıklardan Erdi D. Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadesinde, ”Silah arkadaşlarımı koğuşa kapatmadım. Tehdit etmedim. Benim ismimi vermelerindeki tek neden benim komutanlarla iyi diyalogum olduğu için iftira atmış olabilirler. Bizim bir üst devre olmamızdan dolayı bize iftira atmış olabilirler” dedi.

Tutuklu sanık Tolga H. ise, “Koğuşa zorla kapatarak arkadaşımı gasp etmedim. Daha önceki günlerde kışlada nöbet gününde Birol’un nöbetinin uzamasından duyduğu kızgınlıktan yapmış olduğumuz tartışma sonrası bana hitaben ‘sana gösteririm’ dedikten sonra, bu olay patlak verdi” diye ifade verdi.

Tutuklu sanık İbrahim K. da ifadesinde ,”Bölükte hiçbir arkadaşımı gasp etmedim. Sıkışan bir nöbet gününde Birol ve Tolga’nın nöbetten kaynaklanan tartışma ile onları kavga esnasında ayırdığım esnada bana duyduğu kinden iftira atmış olabilirler” iddiasında bulundu.

 

60’AR YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR…

 

Tutuklu Tolga H., Erdi D. İbrahim K, tutuksuz Müjdat T. Eyüp B. hakkında  Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede sanıklar hakkında ‘tehdit, şiddet, işkence, yaralama ve kişinin hürriyetinden yoksun zincirleme şeklinde gasp’ suçunu işledikleri gerekçesiyle haklarında üçer kez olmak üzere 60’ar yıl hapis cezası isteniyor.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.