Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Koca şiddeti gören vekile koruma

05.12.2012 Çar, 8:27

Reklam

Eşinden şiddet gördüğü için dava açan AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan’a koruma tahsis edildi. Kotan’ın eşine eve yaklaşmama tedbiri getirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahinde Kotan’a koruma verildiğini belirterek, “Kardeşimizin yanındayız” dedi.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi de olan Kotan’ın eşi İdris Kotan avukatı aracılığıyla 22 Kasım’da Sincan 4. Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Dava dilekçesinde ‘evlilik birliğinin temelinden sarsılması’ nedeniyle mahkemenden boşanmaya karar verilmesi istendi. Dilekçede, çiftin 1995’te evlendikleri, 3 çocuklarının bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Ancak eşler evlendiklerinden bugüne kadar birbirlerine uyum sağlayamamış, tarafların fikren ve ruhen anlaşamamaları sonucu aralarında geçimsizlik baş göstermiş, müşterek hayat çekilmez hale gelmiştir. Bir arada yaşayarak evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir. Birlikte geçirdikleri her gün gerek kendilerine gerekse müşterek çocuklara zarar vermeye başlamıştır. Tarafların tekrar bir araya gelerek evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün değildir. Davalı eş de aynı düşüncededir.”

 

İddia: Şiddet davası açtı

Sincan 4. Aile Mahkemesi davada henüz kararını vermezken, milletvekili Kotan’ın geçen hafta gerçekleşen şiddet olayı üzerine eşi aleyhine ‘şiddet, hakaret ve şiddetlik geçimsizlik’ suçlamasıyla dava açtığı öğrenildi. Ancak, İdris Kotan’ın avukatı Sülayman Zeybek bu iddianın doğru olmadığını belirterek, şu bilgiyi verdi: “Karşı dava açıldığı doğru değildir. Ayrıca ne Sincan’daki mahkemeden ne de başka bir yerden koruma tedbiri verildiği iddiası da doğru değildir. Ortada sadece bir anlaşmalı boşanma davası var. İkinci bir dilekçe verildiği doğru değil. Fatma Salman Kotan’ın avukatıyla yaptığım görüşmede bir koruma tedbiri talepleri olmadığını bana söyledi.”
Avukatın iddialarına karşın, talebi üzerine Kotan’a koruma verildiği ifade edildi. Yasa gereği Kotan 24 saat koruma altında olacak.

 

Yanındayız mesajı

AA’nın haberine göre, Bakan Şahin, Kotan’a koruma verildiğini belirterek “Fatma kardeşimizin yanındayız. Her türlü desteği vereceğiz, süreci birlikte yöneteceğiz” dedi. TBMM Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Konulu Alt Komisyon Başkanı Alev Dedegil ise “Bir boşanma davası söz konusu. Kendisiyle konuştum. Şiddet olmadığını söylüyor. Bu bir beyandır ve bir vekilin beyanıdır” diye konuştu.

 

 

Ağrı’daki yakınları da şaşırdı

AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan’ın boşanma davası ve şiddet iddiaları Ağrı’da da günün konusu oldu. Fatma Salman Kotan’ın kız kardeşi Ağrı Barosu avukatlarından Songül Salman Özmen, sorulara yanıt vermedi. Kotan ve Salman ailelerini tanıyanlar boşanma kararına üzüldüklerini belirterek, şunları söyledi: “Fatma Hanım’ın babası merhum şeyh Ahmet Salman’ın 5 çocuğu var. Modern ve renkli bir kişiliği vardı. Fatma da babası gibi girişken ve tuttuğunu koparan bir kişiliğe sahip. İdris Kotan’ın babası Mehmet Emin Kotan, Doğubayazıt’ta inşaat mühendisiydi. Oğulları babalarının başharflerini taşıyan MEK isimli bir firmayla otobüs işletmeciliği, müteahhitlik yapıyor.”

 

 

Annesinin acısını hep yaşadı

Fatma Salman Kotan, 10 Ekim 1970’te Ağrı Doğubayazıt’ta doğdu. Annesini kaybettiğinde 6 yaşındaydı. Annesi doktorun ‘riskli’ demesine rağmen ‘erkek çocuk’ sahibi olma uğruna hayatını kaybetmişti. Kotan, bu olayı yıllar sonra milletvekili olarak gözyaşları içinde anlatmıştı. Kotan, iki kız kardeş olduklarını ve annesinin doktorların ‘tehlikelidir’ uyarısı yapmasına rağmen erkek çocuğu doğurmak için üçüncü kez hamile kalıp hayatını kaybettiğini anlatmış ve “Şu an milletvekiliyim ve annemin acısını halen yaşıyorum. Fakat yıllardır yörede insanlarımız ve inanışlar maalesef değişmiyor. Sadece erkek çocuk isteği değil, berdel ve diğer gelenekler de değişmiyor” diye konuşmuştu.

 

Ağrı’nın ilk kadın vekili

İlk ve ortaöğrenimini Ağrı’da, lise eğitimini de İstanbul ’da bitirdi Fatma Salman Kotan. AtatürkÜniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, Ağrı’da mali müşavirlik yaparken, tuğla fabrikaları bulunan İdris Kotan’la 1995 yılında evlendi. Bu evlilikten üç çocukları dünyaya geldi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde 4. sıradan Ağrı’nın ilk kadın milletvekili olarak Meclis’e girdi. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu.

Kamuoyu onu daha çok TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği sırasında yaptığı çalışmalar ve açıklamalar ile tanıdı. Annesini erkek çocuk baskısı nedeniyle kaybeden Fatma Salman Kotan, komisyonda “Çocuk Cinsiyeti Nedeniyle Kadın Üzerinde Oluşturulan Psikolojik Şiddet, Başlık Parası ve Geleneksel Evlilikler” için kurulan alt komisyonda görev alarak rapor hazırladı. Kotan 12 Haziran 2011 seçimlerinde yeniden Ağrı’dan seçilerek milletvekili oldu. Bir süredir eşi ile sorunlar yaşadığı kulislerde konuşuluyordu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.