Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Kur’an’a göre namaz 3 vakit

04.08.2012 Cts, 2:39

Kur’an’a göre namaz 3 vakit

Reklam

Milliyet gazetesinde okurlardan gelen dini soruları cevaplayan İlahiyatçı Süleyman Ateş, Kur’an’a göre namazın 3 vakit olduğunu savundu.

 

Bir dönem Diyanet İşleri Başkanlığı da yapmış bir isim olan Ateş, “Daha önceki bir yazınızda namazı sabah, akşam ve yatsı namazı olarak 3 vakit yazmıştınız, bu açıklamanız doğru mudur? Allah razı olsun, Levent Serdar” şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

“Evet, Kur’an-ı Kerim’de üç namaz vakti açıklıkla belirtilmiştir. Namaz vakitlerini belirleyen ayetler şunlardır:

“Güneşin sarkmasından (aşağı kaymasından) gecenin kararmasına (yatsı vaktine) kadar namaz kıl ve sabahın Kur’an’ın(ı, ibadet ve duasın)ı da (unutma). Çünkü sabah Kur’an(okuması, duas)ı görülecek şeydir. Ayrıca sana özgü olarak gecenin bir kısmında da Kur’an oku(yup namaz kıl)mak üzere uyan! Rabbinin seni güzel bir makama ulaştırması umulur.” (İsra: 50/78-79)
“Gündüzün iki ucunda (sabah, akşam) ve gecenin (gündüze yakın) sa‘atlerinde namaz kıl; çünkü iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, ibret alanlara bir öğüttür.” (Hud: 52/114)

Kur’an’da belirtilen namaz vakitleri bunlardır: Yani gündüzün iki ucu, (sabah ve akşam) ve gece ortasında seher vakti kılınacak teheccüd namazı. İşte bu vakitlerde namaz kılmak farzdır. Öğle ile ikindi namazları Kur’an ile sabit değildir. Ancak Peygamberimizin bu namazları da cemaatle kıldırdığı tevatüren rivayet edilmiştir. Özetle Kur’an’da emredilen namazlar üçtür: Sabah, akşam ve gece namazları. Peygamberimizin ictihadıyla sabit olan namazlar da öğle, ikindi namazlarıdır, toplamı beş eder. Başka türlü söyleyenler, Kur’an-ı kanıtlara değil, rivayetlere dayanmakta ve bir kısmı da kendini gösterme hevesindedirler.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.