Zafer Medya - Doğunun EN Büyük Baskı Tesisleri

Anasayfa > Sağlık, Yaşam > Kurtuluş Vakfı’ndan ‘Narconon’ projesi

18.04.2017 Sal, 23:01

Kurtuluş Vakfı, ‘Narconon Programı’ kapsamında uyuşturucu, uyarıcı ve alkol bağımlılarına Balıkesir’in Edremit ilçesi Kazdağları’nın eteklerinde, destek ve ilaçsız rehberlik eğitimi veriyor. Bol oksijenli ortamda gerçekleştirilen programda yüzde 84’lük başarı elde ediliyor.

Madde bağımlılığında uzun süren tedaviler yerine spor, beyin jimnastiği, yeme içme alışkanlıklarında değişiklik ve çeşitli detoks yöntemlerini kullanan Kurtuluş Vakfı’nın ‘Narconon’ projesi, Kazdağları’nda uygulanıyor. Madde bağımlısı kişi program kapsamında topluma sağlıklı bir birey olarak tekrar kazandırılıyor. Türkiye’de 4 yıldır süren ‘Narconon’ Türkiye Eğitim ve Rehberlik Programında, madde bağımlısı gençlere hiç ilaç kullandırılmadan 3-4 aylık bir rehabilitasyon süreci gerçekleştiriliyor.

“Hiç ilaç kullanmıyoruz”

Yüzde 84’e varan başarı oranının yakalandığı programla ilgili bilgiler veren Kurtuluş Vakfı Başkanı Ufuk Tezemir, “Uygulayıcısı olduğumuz Narconon Programı ile öğrencilerimizi ilaç ve tedavi yapmadan sadece eğitim ve rehberlik programımızla topluma kazandırıyoruz. Programımızda kişisel algılama kursları, hayatın iniş ve çıkış kursları gibi birçok aşaması olan eğitim programımızla hiçbir ilaç kullanmıyoruz” dedi.

“Bizde gönüllülük esas”

Programı kopyalayıp gençlere sahte hayaller aşılayan birçok dernek ve kurumların olduğunu belirten Tezemir, “Bu bir süre sonra can sıkmaya başlar, insanlar ihtiyacı olduğunda bu yerlere umut bağlıyorlar. Madden ve manen kandırılıyorlar. Biz artık insanlar kandırılmasın istiyoruz. Bu programın Türkiye’deki tek uygulayıcısı Kurtuluş Vakfı. Dünyada 48 ülkede uygulanan Narconon Programı’nın Türkiye’deki tek temsilcisi biziz. Eğitmenlerimizin tamamı yurt dışında eğitimlerini gördüler. Profesyonel olarak şu anda kendi bulaşmış oldukları bağımlılıktan kurtulup, başka arkadaşlarına yardımcı olmak üzere eğitimlerini gördüler. Şu anda merkezimizde 9 tane eğitmenimiz var. Bizde gönüllülük esas, maddi ve manevi çıkar yok. İnsanlarının umutlarını kırmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece biz bağımlılık sürecini yaşadık, bu programla kurtulduk ve şimdi başkaları da kurtulabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.