Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Mahkumları sevindiren haber

14.08.2012 Sal, 14:44

Reklam

Adalet Bakanlığı, Ramazan Bayramı dolayısıyla kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara açık görüş yaptırılacağını bildirdi.

 

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan tüm hükümlü ve tutuklulara, bu genel yazıda bulunan esaslar çerçevesinde ve aşağıda belirtilen süreler içinde açık görüşün yaptırılacağı açıklandı. Açık görüş süreleri, belirtilen tarihlerde ve her hükümlünün bir kez yararlanması koşuluyla şu şekilde açıklandı:

 

“Adana E Tipi, Ankara 1 Ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Eskişehir H Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir– Buca, Maltepe 1,2 Ve 3 Nolu L Tipi, Mersin E Tipi İle Silivri 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Ve 8 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumları’nda kalan hükümlü ve tutuklulara 21-22-23-24-25 Ağustos 2012 tarihlerinde olmak üzere 5 gün süre ile yaptırılacaktır. Diğer bütün ağır ceza ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 21-22-23 Ağustos 2012 tarihlerinde olmak üzere 3 gün süre ile yaptırılacaktır. Müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da, Cumhuriyet Başsavcılıkları’nın görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 22-23 Ağustos 2012 tarihleri arasında 2 gün süre ile yaptırılacaktır.”

 

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı grup oluşturup, her grubun görüş günleri ve saatlerinin Cumhuriyet Başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edileceği belirtildi. Bu grupların aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmamasının sağlanacağı kaydedildi. Kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmamış hükümlü ve tutukluların açık görüşten yararlandırılmayacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece annebaba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürüleceklerdir. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus dairelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgeler ile ispatlamaları gereklidir. Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok 3 kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak; bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbethapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır. Hükümlü ve tutuklu sayısının verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacaktır. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecektir.

 

Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevli nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmalarına izin verilecektir. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet Başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacaktır.

 

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yapılacaktır. Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yapılacaktır. Ziyaret süresi görüşmelerin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir. Bu ziyaretin aynı haftada yapılması gereken ve önceden belirlenen kapalı görüş veya aylık açık görüş günü ile çakışması halinde, hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik’in 15’inci maddesi uyarınca Ramazan Bayramı münasebetiyle verilen açık görüş yapılacaktır.

 

Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere herhangi bir sebeple ikinci izin verilmeyecektir.Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir.

 

Açık görüş nedeniyle ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına, işyurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden (03-06) harcama yapılarak, günün anlam ve önemine yakışır ikramda bulunulacaktır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.