Anasayfa > Eğitim > Maltepe’de Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte

03.11.2015 Sal, 10:49

Maltepe’de Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte

Reklam

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) ve Maltepe Kaymakamlığı işbirliği ile “Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte” projesine başladı.

Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte Projesi kapsamında, SOYAÇ tarafından geliştirilen “bağlanma ilişkisinin tesisi yoluyla akran temelli terapötik yaklaşım” çalışma modeli uygulanıyor ve okul terki riski olan lise öğrencileriyle çalışılıyor.

GRUP DESTEK ÇALIŞMALARI, AİLE ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK

Projede, çeşitli akademik programlarla yurtdışından gelen ve lisans ya da lisansüstü düzeyde eğitimlerine devam eden öğrenciler çalışıyor. Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümüyle (Fen-Edebiyat Fakültesi), Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programından (Eğitim Fakültesi) 55 öğrencinin çalıştığı projede Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünün öğretim elemanları, okul öğretmenleri öğrencilere yönelik grup çalışmaları yoluyla destek verecek.

Proje kapsamında Maltepe Üniversitesi öğrencilerinin Psikoloji Bölümünün (Fen-Edebiyat Fakültesi) öğretim elemanları tarafından düzenli süpervision ve eğitimlerle desteklenecek. Sosyal Hizmet Bölümünden bir öğretim elemanının da aile çalışmalarını koordine edeceği “Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte” projesi 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı boyunca devam edecek.

ÇOCUK İŞÇİ KİMDİR?

Çocuk işçiliği, sokakta yaşayan, sokakta çalışan ve suça sürüklenen çocuklar ülkemizin önemli sosyal sorunlarındandır. Bu çocuklar çoğunlukla sosyoekonomik düzeyi düşük, ihmal ve istismar riskinin yüksek olduğu ailelerden gelmektedirler. Çocukların içinde oldukları şiddet ve ihmal kısır döngüsünü kırabilmeleri için örgün eğitimlerine devam edebilmeleri önem taşımaktadır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.