Anasayfa > Kültür-Sanat > Mecidiye Tabyası, Kültür Bakanlığı’na Devredildi

16.07.2012 Pts, 16:40

Mecidiye Tabyası, Kültür Bakanlığı’na Devredildi

Reklam

Nene Hatun Milli Parkı’ndaki Mecidiye Tabyası, Harp Tarihi Müzesi için Orman ve Su Bölge Müdürlüğü’nden Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne devredildi.

 

Erzurum 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı İl Genel Meclisi Salonu’nda Vali Sebahattin Öztürk başkanlığında gerçekleştirildi. Kurulda il genelindeki kamu yatırım ve projelerinin durum değerlendirilmesi yapıldı. Vali Öztürk, il genelinde bin bir kamu projesinin ihalesinin yapıldığının ve bunlardan 321’inin devam ettiğini dile getirdi. Vali Öztürk, 659 projenin ise önümüzdeki günlerde başlayacağını dile getirdi. Öztürk, proje tutarlarının 3 milyar 344 milyon lira olduğuna dikkat çekerek, “İnşaat mevsimi kısa. Yatırımlarımızı istenilen hıza kavuşturmak için bütün imkanları seferber edeceğiz. 3 milyar 344 milyon lira proje ödeneği var. 372 milyon lira ödenek geldi. Projelerin nakdi gerçekleşme oranı ise haziran ayı sonu itibariyle yüzde 21,5’tir.” dedi.

 

Orman ve Su İşleri Bölge Müdür Vekili Murat Haspolat, 2009’da kurumlarına tahsis edilen Mecidiye Tabyası’nın Harp Tarihi Müzesi projesi kapsamında Kültür Müdürlüğüne devredildiğini söyledi. Haspolat, 387 hektar alan üzerindeki Nene Hatun Milli Parkı’ndaki Mecidiye Tabyası’nın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne devrinin gerçekleştiğine işaret ederek, “Sorumluluk alanımızdaki Mecidiye Tabyası’nı Harp Tarihi müzesi bakanlıklar arasında gerçekleştirilen protokol gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettik.” dedi.

 

Haspolat, Aziziye Tabyası’nın çevresinde peyzaj çalışmalarının da gerçekleştirilmesi için Atatürk Üniversitesi ile protokol imzaladıklarını dile getirdi.

 

Öte yandan Demir Yolları Bölge Müdürü Ahmet Başar, Aziziye ilçe sınırları içinde kurulacak Erzurum Lojistik Köy projesinin ihalesinin Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Ankara’da genel merkez tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.