Anasayfa > İz Bırakanlar > Mehmet Kırkıncı

13.07.2012 Cum, 21:05

Mehmet Kırkıncı

Reklam

Erzurum’un yetiştirdiği önemli din adamlarından Mehmet Kırkıncı Hoca, 1928 yılında Merkeze bağlı Güllüce Köyü’nde dünyaya geldi.

 

1940 yılında Erzurum’a yerleşti. Risale-i Nurları 1941 yılında Hacı Mustafa Efendi’nin yanında tanıdı.Solakzade Sadık Efendi’den Mantık, Fıkıh ve İlm-i Kelam dersleri aldı. 1960 ihtilalinde 6 ay hapis yattı. Yine 1973 yılında Risale-i Nur davasından Erzurum’da 4 ay hapiste kaldı. Halen Erzurum’da oturan Kırkıncı Hoca’yı Süleyman Demirel, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Mehmet Ağar gibi siyasiler sık sık ziyaret etti.Kırkıncı Hoca’nınyayınlanmış toplam 17 eseri bulunuyor.
Evren’e mektup yazdı din dersi Anayasa’ya girdi
 
Mehmet Kırkıncı Hoca, 4 Nisan 1982’de ‘Kanaatimce, hazırlanacak Anayasa’nın, şu ana esaslar üzerine kurulması gerekir’ diyerek, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e hitaben bir mektup yazar. Kırkıncı Hoca, mektubunun devamında şöyle der; “Anayasa, vicdan-ı umumiye tercüman olmalı, kainattaki kanun-ı fıtratı esas alınmalı, insan unsurunun, terbiye ve eğitimini ön planda tutmalı, hürriyet ve laiklik mefhumlarına ölçü ve açıklık getirmeli, milleti millet yapan başlıca unsurlardan biri olan dili (konuşulan Türkçeyi) teminat altına almalı ve nihayet Anayasa, milletin maneviyat ve ahlakının, din ve mukaddesatının mukavimi olmalıdır”
Hoca mektubu gönderir. Sonra, Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’yı makamında ziyarete gider ve
Söze,
Paşam biz halk içinde yaşıyoruz, halk adamıyız. Sizi icraatlarınızdan dolayı tebrike geldik.’ diye başlar. Kırkıncı Hoca, şöyle devam eder:
 ‘Paşam biz siyasi değiliz. Bu din derslerini siz mecburi edin. Çocukları kazanırız’
Şahinkaya ‘Din derslerini koyduracağız, onlar koymazsa biz mecbur koyacağız’ diye söz verir
Ve sonunda Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e yazılan mektup ve Şahinkaya’ya yapılan ziyaretin sonucu alınır, din dersi anayasadaki yerini alır

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.