Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Meksa Vakfı Çocukların Suça Sürüklenmelerini Önlemeye Devam Ediyor

02.11.2015 Pts, 14:25

Meksa Vakfı Çocukların Suça Sürüklenmelerini Önlemeye Devam Ediyor

Reklam

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı (MEKSA) Diyarbakır Şubesi, son gerçekleştirdiği eğitimlerle dezavantajlı 340 genci daha meslek sahibi yaparak, suça sürüklenmelerini önledi.

Diyarbakır’da 28 yıldan beri hizmet veren MEKSA Vakfı, son dönemlerde gerçekleştirdiği başaralı çalışmalarla kentte suça sürüklenmiş çocuk sayısında düşüş yaşanmasına vesile oldu. Vakfın son gerçekleştirdiği ve aralarında aşçılık, ahşap boyama, bayan kuaförü, cilt bakım gibi mesleki eğitimlerin yer aldığı 16 programda çoğu kız 340 genç meslek sahibi oldu. Suça karışmak yerine meslek sahibi olmak isteyen 340 gençten 200’e yakını iş bularak aile ve kendi geçimlerini sağlamaya başladı. Son 3 yıl içindeki projelerle yaklaşık 3 bin öğrenciye ulaşan MEKSA, bu öğrencilerden yarısından fazlasını da iş sahibi yaptı.

ÇOCUKLAR SUÇA SÜRÜKLENMEKTEN KURTULDU

Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan MEKSA Vakfı Diyarbakır Şube Başkanı Sertaç Işık, geçtiğimiz günlerde sona eren eğitimlerle 340 gence daha meslek edindirdiklerini söyledi. Meslek eğitimlerinde kız öğrenci sayısının çok olduğuna dikkat çeken Işık, hedef kitlelerinde suça sürüklenmiş, şiddet görmüş, taş atan, tacize uğrayan, toplumsal olaylarda kullanılan çocuklar, maddi durumu düşük olan, okulda başarısız olan, madde kullanan bireylerin olduğunu ifade etti. Yeni eğitim alanı olan Dicle Gençlik Merkezi projesinin hayata geçmesi ile birlikte senede bin öğrenci kapasitesine ulaşacaklarını aktaran Işık, bahçesi ile birlikte bin 100 metrekare alana sahip olacaklarını dile getirdi. Bu alanda uygulama oteli de kurmayı planladıklarını kaydeden Işık, “Bu alan gençlerin eğlence ve eğitim alanını karşılamış olacak. Çocukları kapalı mekanda çok fazla tutamıyorduk. İstediğimiz randımanı veremiyorduk. Bu alanın bahçeli olması gençler açısında çok daha önemli” dedi.

“AB PROJESİYLE DEZAVANTAJLI KADINLARA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

MEKSA’nın Diyarbakır’da 28 yıldan bu yana var olduğunu vurgulayan Işık, “İşletmeler bizden eleman istiyor. Bizim görevimiz olmamasına rağmen yönlendirme sağlıyoruz. Çok önemli bir AB projemiz var. Ön başvurusu kabul edildi. Şu anda ana projesini yapacağız. Geniş kapsamlı çalışma alanı var. Ortakları da çok fazla. Bu kez kadınlara daha fazla ağırlık veriyoruz. ‘Düşten gülüşe mutlu bir hayata ilk adım’ projesi, isim bu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı projenin temelini oluşturuyor, onlar ortak oldular. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ki bu oda istihdam noktasında çok önemli” diye konuştu.

AB projesi içinde mağdur bürosu kurmayı amaçladıklarını bildiren Işık, şöyle devam etti:

“Burada kadınlar gidip mağduriyetlerini anlatacakları ve yönlendirecekleri alan olacak. Bu projede mesleki eğitimi çok yüksek tutmadık, 200 kadına 5 farklı alanda mesleki eğitim vereceğiz. 200 kadına KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim vereceğiz, kendi iş yerlerini açabilmeleri için. 7 bin 900 kadın 2 bin 400 erkeğe farklı alanlarda seminerler vereceğiz. Bu seminerler bir kere verip bırakacağımız seminer değil. Bunların içerisinde aile ziyaretleri de olacağız. Biz bunlarla tanışmayı düşünüyoruz. Biz bu 200 kadına eğitim verirken, çocuklarına da açacağımız kreşlerde ücretsiz hizmet verilecek. Bu projenin içerisinde bir de kreş oluşturduk. Sonrasında, proje bittikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne vereceğiz kreşi, bunun sürdürülebilirliğini sağlamalarını hedefleyeceğiz. Tamamen maddi durumu düşük kadınların çocuklarından oluşacak. Bin 300 kadına yönelik sosyal ve kültürel aktivite ve etkinlik düzenleyeceğiz. Rehberlik ve danışma merkezi kuracağız. Bir de hobi odası kuracağız. Kadınların eğlenebilmelerini sağlayacağız. Bu aslında bizim bütün işlemlerin yeni bir projede birleştirilmesi.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.