Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Memura ‘tek çatı’ modeli

04.02.2013 Pts, 19:00

Memura ‘tek çatı’ modeli

Reklam

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yeniden düzenlenen Devlet Memurları Kanunu’ndaki değişiklikler memurları tek çatı altında toplamayı hedefliyor. Yeni kanuna göre aynı sosyal haklara sahip olmayan personel eşit hale getirilecek.

 

Hükümetin, 1965 yılından bu güne kadar yürürlükte olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu değiştirmek için çalışmaları devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in geçen hafta yapılan son Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunum devletteki personelin dağınık bir yapıya sahip olduğunu ortaya koydu. Başbakan Erdoğan, aynı kanun çatısı altında farklı alım mevzuatları sebebiyle oluşan bu parçalı yapının tek statüye indirilmesi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yürütülen çalışmaya eklemeler yapılmasını istedi. Bakan Çelik, önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına dosyanın tamamlanmış halini yeniden sunacak.

 

 

PERSONEL YAPISI DEĞİŞİYOR

Bugün kamuda çok sayıda kişi farklı kanunlar çerçevesinde sözleşmeli personel, geçici işçi, kapsam dışı personel gibi adlar altında çalışıyor. Aynı işi yapan ancak aynı maaş ve sosyal haklara sahip olmayan personel yapısı baştan aşağı değişmesi için çalışma başlatıldı.

 

 

ŞAŞIRTAN YAPI

Bakan Çelik’in yaptığı sunama kabine üyeleri de şaşırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre, devlet kurumlarında 2 milyon 165 bin 554 memur görev yapıyor. Bu memurların hepsi 657 sayılı kanuna tabi olarak çalışıyor. Yine devlette 657 bünyesinde sözleşmeli 4B statüsünde gözüken 48 bin 230 personel bulunuyor. Sözleşmeli kamu çalışanı rakamı ise 109 bin 65 kişi.

 

 

Parçalı yapı değişiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memurluktaki, aynı kanun çatısı altında farklı alım mevzuatları sebebiyle oluşan bu parçalı yapının tek statüye indirilmesi için talimat verdi. Başbakan Erdoğan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nuyla ilgili olarak, SSK ve Bağ-Kur mensubu olarak çalışanlarda da benzer karmaşıklığın bulunduğu belirtilerek personel rejiminde derli toplu bir düzen getirilmesini istedi. Bakan Faruk Çelik, önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına dosyanın tamamlanmış yeni halini kurula sunacak.

 

 

İşçi statüsü de karmaşık

Devlet kapısından geçimini sağlayan kamu işçisi sayısı da ve çeşitliliği de azımsanamayacak kadar fazla. Devletten 296 bin 476 kamu işçisi maaş alırken, bunların 131 bin 424’ü belediyelerde görev yapıyor. 62 bin 462 kamu işçisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) çatısı altında gözüküyor. Devlet 30 bin 896 işçiyi ise geçici işçi statüsünde çalıştırıyor. Bunlar 11 ay üzerinden devlette görev yapıyor. Geçici işçinin yanı sıra başka bir çalışma modeli ise geçici personel. Sosyal hakları kısıtlı olan geçici personelin sayısı ise 21 bin 569. Kamu kurumlarında memur çatısı kapsam dışı personelin sayısı ise bin 906.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.