Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Mert Aydın’ın katili suçunu itiraf etti

12.04.2014 Cts, 12:03

Mert Aydın’ın katili suçunu itiraf etti

Reklam

Kars Valisi Eyüp Tepe, 9 yaşındaki Mert Aydın’ın katil zanlısının tutuklandığını bildirdi. Kars Valisi Eyüp Tepe, 9 yaşındaki Mert Aydın’ın katil zanlısının isminin Aykut Bal (23) olduğunu ve zanlının “hırsızlık ve kız kaçırmadan” sabıkasının bulunduğunu bildirdi.

 

Kars’ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın’nın katil zanlısı yakalandı. Kars Valisi Eyüp Tepe, katil zanlısının 23 yaşındaki Abdullah Bal olduğunu söyledi. Katil zanlısı kentteki hassasiyet nedeniyle il dışına gönderildi, tutuklanarak cezaevine konuldu. Günlerdir Kars’ta Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, olaya tepki göstermek için eylem yapmıştı.

Suçunu itiraf eden şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

 

Zanlı hakkında açıklama yapan Vali Eyüp Tepe şunları söyledi:

FAİL 23 YAŞINDA

Fail Kars nüfusuna kayıtlı, 1991 doğumlu Abdullah Bal Oto galerisi var. 23 yaşında. Hırsızlık ve kız kaçırmadan sabıkası var. Mert Aydın’nın kaçırıldığı gün 14.10 ile 16.30 arasında cinayeti işlediği değerlendiriliyor.

 

 

İL DIŞINA GÖNDERİLDİ

Akşam 20.00 sularında yakaladık. Bir süreç var. Sorgu süreci, adli süreç, tutuklama ve sevk süreci var. Gece 03.00’e kadar sürdü. Faili hassasiyet nedeniyle il dışına (Erzurum’a) gönderdik.

 

 

HER BİR KAMERA İNCELENMESİNE 25-30 SAAT AYRILDI

Başlangıç itibariyle elimizde çok güçlü veriler yoktu. Az veriye rağmen ilimizdeki 25 MOBESE kamerası ve 20 işyeri kamerası teker teker 25-30 saat her birine zaman harcanarak incelendikten sonra neticeye ulaşıldı.

 

 

FAİL, ÇOCUĞUN BABASINI TANIYOR

Mert Aydın’nın babasıyla fail daha önceden tanışıyorlar. Aralarında alışveriş de var. Akrabalıkları yok.

 

 

‘2 SAAT 40 DAKİKADA OLAY BİTİYOR’

Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, 9 yaşındaki Mert Aydın’nın katil zanlısının yakalanmasına ilişkin, “Digor pazarında karşılaşıyorlar. Mert Aydın evine bırakılmasını istiyor. Çocuğu aldıktan sonra olayın olduğu yere götürüyor. 2 saat 40 dakikada olay bitiyor. Zanlı sonra Erzurum’a kaçıyor” dedi.

 

 

‘ARTIK HUZUR İÇİNDE UYUYACAK’

Küçük çocuğun yakınlarından Burhan Aydın duygularını şu cümlelerle ifade etti:

“Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Bundan sonra artık huzur içinde uyuyacak. Ben hep demiştim Mert, huzur içinde yatmadığı sürece bende dahil olmak üzere hiç kimsede huzur bırakmayacağım dedim. Emniyet mensuplarımızın yoğun çabaları ve yoğun çalışmaları sonucu sonuca vardık. İnsanlığın yüzkarası yakalanmıştır ve Erzurum’a gönderilmiştir. Çok mutluyum. Buradan bütün Kars’a, bütün Karslıya, bize destek veren bütün Türkiye’ye, 76 milyona teşekkür ediyorum. Mert’in adına hepsine teşekkür ediyorum. Türkiye’ye ben ‘Mert’in amcaları, teyzeleri’ diyorum. Sizin de, hepimizin de gözü aydın olsun. Sonuçta alnımızın akıyla bu olayın içinden çıktık. Başımız dik, alnımızın lekesini sildik. Artık Mert de huzurlu, Türkiye de huzurlu. Artık herkes çoluk çocuğunu rahatlıkla okula gönderebilir. Şimdilik böyle artık herkes rahat olsun. Mutluyuz, huzurluyuz.”

 

 

‘YAKALANDIĞINI TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİK’
Mert Aydın’ın büyükbabası Alihan Aydın zanlının yakalanmasına sevindiklerini belirterek, yakalandı haberini televizyondan geçen alt yazıdan öğrendiklerini söyledi.

 

 

Zanlının yakalanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Alihan Aydın “Başbakanımızdan Cenabı Allah razı olsun. Ona minnettarım. Onun ayağının altında öleyim. Allah onu başımızdan eksik etmesin” diye konuştu.

Kars esnafı da katilin yakalanmasını sevinçle karşıladı. Vatandaşlar, yürek yakan bu olayın ardından katilin yakalanmasının herkesi sevindirdiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

 

POLİS İHBARDAN İHBARA KOŞTU
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığından bu konularda deneyimli 5 kişilik bir ekibin Kars’a gelerek çalışmalara başladığını dün açıklayan Vali Eyüp Tepe, çocuğun tırnağından, kan ve dokularından alınan örneklerin Adli Tıp’a gönderildiğini, kentteki Mobese kayıtlarını yine Ankara’dan gelen 2 uzmanın diğer görevlilerle birlikte incelediğini bildirmişti. Polisin delilden suçluya ulaşma yöntemini uyguladığını ifade eden Vali Eyüp Tepe, 3 günden beri sokaklarda tepki eylemi veren vatandaşları sağduyulu olmaya davet etmişti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.