Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Meşhur futbolcu asgari ücretliymiş

25.07.2012 Çar, 18:31

Reklam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin en meşhur futbolcularından bir tanesinin ”asgari ücretle çalışıyor” gibi gösterildiğini anlattı.

 

Çelik, kayıt dışı istihdamla mücadelede bu yıl hayata geçirilecek uygulamalar hakkında da bilgi vererek, meslek grupları için geliştirilecek ”meslek kodları” ile ücret yönünden kayıt dışılığın önüne geçileceğini söyledi. Aynı mesleğe sahip kişilerin maaşlarının çalıştıkları yere göre değiştiğini, prim ödemelerinin de farklılık gösterdiğini belirten Çelik, serbest mesleklerde, spor ve sanat camiasında çok ciddi prim kayıplarının olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

 

Türkiye’nin en meşhur futbolcularından bir tanesinin ”asgari ücretle çalışıyor” gibi gösterildiğini anlatan Çelik, ”kayıt içindeki kayıt dışılık” olarak tanımladığı bu durumun ortadan kaldırılması için yoğun bir çalışma yürüteceklerini kaydetti.

 

Sosyal güvenlik denetmenlerinin sayısının bin 500’e yükseltileceği ve denetimlerin sıklaştırılacağı bilgisini veren Çelik, TÜİK Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak kayıt dışı işyerlerinin tespit edileceğini kaydetti.

 

Çelik, ”Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi” sayısını artırmayı hedeflediklerini de dile getirerek, Mayıs 2008-2012 arasında merkeze gelen şikayetlerden 40 bin 792 kişinin kayıt dışı çalıştığı ve 4 bin 197 işyerinin tescilsiz olduğunun belirlendiğini ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.