Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > MGV’nin malları iade ediliyor

05.02.2013 Sal, 9:43

MGV’nin malları iade ediliyor

Reklam

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, 28 Şubat döneminde irticai faaliyet yürüttükleri idiasıyla 21 vakfın kapatıldığını, aralarında Milli Gençlik Vakfı’nın da bulunduğu 7 vakfın mal varlığının iade edileceğini söyledi.

 

Hak sahibi cemaat vakıflarının, mallarının iadesine yönelik sürecin 2003’te çıkarılan kanunla başladığını ifade eden Ertem, bu süreçte 365 taşınmaz hakkında olumlu karar verildiğini söyledi. Uygulama sırasında eksiklikler nedeniyle 2008 yılında yeni bir kanun çalışması yapıldığını ve 331 taşınmazın vakıflarına iade edildiğini belirten Ertem, yine eksiklikler olduğunu ve 2011 yılında yeni bir kanun çalışması yapıldığını bildirdi.

 

 

Yapılan son kanun çalışması doğrultusunda bin 560 müracaat aldıklarını ancak bunların büyük bir kısmının belge ve bilgi içermeyen başvurular olduğunu ifade eden Ertem, ‘Bunu hakikaten samimiyetle bağlantılandırmak mümkün değil’ dedi.

Azınlık vakıflarına 1936 beyannamesinde beyan ettikleri bütün taşınmazları iade etmek gibi bir düşünceleri olduğunu söyleyen Ertem, 165 cemaat vakfından 116 vakfın başvuru yaptığını bildirdi.

 

 

7 vakfa malları iade ediliyor

Erdem, müze alan Trabzon Ayasofya ve Antalya Kesik Cami’nin de yeniden cami olarak kullanılacağını açıkladı. Ertem, ‘Bu vakıfların yeniden hayat bulması için kanun çıkarılması gerekiyor. Bizim de altyapı hazırlığımız var. O dönemde kapatılan 21 vakıf var ama sadece 7’sinin mal varlığı bulunuyor’ dedi. Bu 7 vakıf ve mal varlıkları şöyle: ‘Milli Gençlik Vakfı 156 taşınmaz, Zehra Eğitim Vakfı 21 taşınmaz, Zöhre Ana Eğitim Vakfı 4 taşınmaz, Polatlı Eğitim ve Kültür Vakfı 1, Gebze Hizmet Vakfı 4, İslami Dayanışma Vakfı 1 taşınmaz.’ Ertem, 2003’ten 2011’e kadar cemaat vakıflarına 696 taşınmazın geri verildiğini vurguladı.

 

 

 

Satılmış ve kaybolan camiler ibadete açılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kaybolan camilerle alakalı bir süreç başlattıklarını ifade eden Ertem, bunu vakfiyelerde belirtilen hususlardan hareketle yaptıklarını, tamamen yok olan bazı camilerin restorasyonunun bittiğini söyledi. Türkiye’de satılmış ve konuta dönüştürülmüş camilerin de bulunduğunu dile getiren Ertem, bu tür camileri satın alarak ibadete hazır hale getirdiklerini bildirdi.

 

 

Ertem, satılmış ve kayıp camilerle ilgili araştırmaların devam ettiğini ve İstanbul ve Bursa civarında 150 yakın caminin satıldığına ilişkin bir bilginin mevcut olduğunu kaydetti.

 

 

Ertem, 2008 yılında Vakıflar Kanunu’nun değiştirilmesiyle Türkiye dışındaki vakıf eserleri konusunda da restorasyon çalışmalarını ilgili ülkelerin izni ile yapabilmeye başladıklarını ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.